Zakup ciągnika rolniczego zwolniony z VAT i bez PCC

10:23, 24.07.2023 Natalia Ołówko-Przydatek - doradca podatkowy

Zakup ciągnika od rolnika ryczałtowego wykorzystywanego wyłącznie do celów działalności rolniczej zwolnionej z VAT będzie korzystał ze zwolnienia od VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W konsekwencji transakcja nabycia ciągnika rolniczego od rolnika ryczałtowego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W wydanej 30.05.2023 r.  interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB2-2.4014.9.2023.3.DR Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, będącego rolnikiem ryczałtowym, iż opisany przez niego zakup używanego ciągnika rolniczego będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Wnioskodawca będący nabywcą ciągnika, jak i sprzedawca prowadzili gospodarstwa rolne i obaj korzystali ze statusu rolnika ryczałtowego. Ciągnik, który był przedmiotem umowy miał zaś służyć nioskodawcy do użytku w jego gospodarstwie rolnym do prac związanych z jego prowadzeniem. Ciągnik przed sprzedażą był wykorzystywany przez sprzedającego wyłącznie do celów działalności rolniczej zwolnionej z podatku od towarów i usług. Sprzedającemu nie przysługiwało więc prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu uprzedniego nabycia. W momencie nabycia sprzedający posiadał status rolnika ryczałtowego a nabycie nastąpiło na podstawie umowy cywilnoprawnej. W stanie faktycznym wnioskodawca wskazał również, że sprzedający z tytułu sprzedaży przedmiotowego ciągnika korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi bowiem, że zwalnia się od podatku VAT dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dyrektor KIS tym samym potwierdził, że skoro sprzedający z tytułu omawianej transakcji był zwolniony z podatku od towarów i usług, to zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przepisu tego wynika, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności,
z wyjątkiem:
    - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Innymi słowy okolicznością decydującą, że w opisanym stanie faktycznym czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie fakt, iż przynajmniej jedna ze stron przedmiotowej czynności jest zwolniona z VAT (taką okolicznością nie jest zaś fakt, że strony danej umowy  posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług).

Tym samym Dyrektor KIS potwierdził, że transakcja nabycia ciągnika rolniczego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym wnioskodawca nie był zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego zdarzenia.

Przedmiotowa interpretacja potwierdziła stanowisko wnioskodawcy w dniesieniu do kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Niemniej Dyrektor KIS w przeszłości wypowiedział się również w kontekście zwolnienia z VAT planowanej dostawy ciągnika w ramach interpretacji indywidualnej z dnia 18.04.2018 r.,  nr 0111-KDIB3-2.4012.135.2018.1.MN. Wskazał wówczas, że skoro przedmiotowy ciągnik był używany przez Wnioskodawcę w jego działalności rolniczej wyłącznie zanim zarejestrował się jako podatnik VAT czynny tj. gdy Wnioskodawca był jeszcze rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku i wówczas nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ciągnika rolniczego, to dostawa tego ciągnika będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl