MDR ? problemy praktyczne schematów podatkowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.10.2019 r.)

08:51, 30.10.2019 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2019 r., tj. wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. schematów podatkowych upłynęło już kilka miesięcy, więc wydawać by się mogło, że nie powinny już rodzić dużych wątpliwości. Niestety, nawet wydane do nich objaśnienia Ministerstwa Finansów okazały się niewystarczające, a liczne problemy interpretacyjne pozostały.

1.Jeżeli jest kilku korzystających, a nie ma promotora, to kto dokonuje zgłoszenia schematu podatkowego?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (dalej o.p.) obowiązek dokonania zgłoszenia schematu podatkowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ciąży w pierwszej kolejności na tzw. promotorze. Promotorem jest osoba (w szczególności może nią być doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzający klientom), która opracowuje, oferuje, udostępnia lub wdraża uzgodnienie będące schematem podatkowym.

Niemniej jednak często zdarzają się sytuacje, w których obowiązek dokonania zgłoszenia będzie spoczywał na samym korzystającym (np. gdy promotor nie występuje).

Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 30.10.2019 r. (MDR – problemy praktyczne schematów podatkowych)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl