ORD-U ? czas na złożenie do 30 listopada

10:30, 14.11.2023 Natalia Ołówko-Przydatek - doradca podatkowy

Termin na złożenie informacji ORD-U określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych.

W tym roku termin ten został zmieniony z trzech na jedenaście miesięcy od zakończenia roku podatkowego, za który składana jest informacja. Nowy, wydłużony termin po raz pierwszy znajduje zastosowanie w odniesieniu do informacji składanych za 2022 rok.

Obowiązek składania informacji ORD-U wynika z art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane – bez wezwania przez organ podatkowy - do sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.

Jak doprecyzowano w §3 ww. Rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych, przedmiotową informację sporządza się i przekazuje, jeżeli:

  • jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
  • inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
  • nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów

- i jeżeli podmiot obowiązany do sporządzenia i przekazania informacji wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania takich udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie w odniesieniu do dwóch pierwszych przypadków, w przekazywanych informacjach uwzględnia się umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 euro. Z kolei w trzecim przypadku w przekazywanych informacjach uwzględnia się umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5000 euro.

Należy podkreślić, że ustawodawca przewidział również wyłączenie z omawianego obowiązku. Dotyczy ono podmiotów, które zostały zobowiązane do złożenia informacji o cenach transferowych. Z tego wyłączenia nie mogą skorzystać jednakże podmioty, które w danym roku podatkowym dokonywały transakcji kontrolowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych (art.  82 § 1c Ordynacji podatkowej).

Omawiane wydłużenie terminu na złożenie ORD-U do jedenastu miesięcy po zakończeniu danego roku podatkowego jest zmianą „na stałe” (w przeciwieństwie do np. tegorocznego wydłużenia terminu na sporządzenie zeznania CIT-8) i jest powiązane z terminem na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR-C/TPR-P), którą również należy złożyć w terminie do jedenastu miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (niemniej w tym roku prawdopodobne jest przedłużenie tego terminu o 3 miesiące, o czym pisaliśmy tutaj). Takie „dopasowanie” terminów miało ułatwić w praktyce wyłączenie z obowiązku składania ORD-U dla podmiotów składających informację o cenach transferowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl