Przedłużone terminy podatkowe dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikaty, w których podsumowuje rozwiązania stanowiące elementy wsparcia dla poszkodowanych w powodzi.
Są wśród nich również rozwiązania dotyczące odroczenia terminów podatkowych dla poszkodowanych przedsiębiorców.
Ministerstwo Finansów w wydanych komunikatach przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mają wydłużone terminy płatności podatków, w tym VAT, PIT, CIT. Ponadto wszyscy poszkodowani mają wydłużone terminy złożenia deklaracji i zapłaty podatku PCC oraz złożenia zeznań i zgłoszeń w podatku od spadków i darowizn.
W przypadku VAT odroczenie zapłaty podatku obowiązuje do 25 stycznia 2025 r.
W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczy zaliczek na podatek i podatków należnych za sierpień–grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą podatek dopiero w zeznaniu rocznym.
Odroczenie dotyczyć będzie również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.
W zakresie podatku PCC oraz podatku od spadków i darowizn termin złożenia zgłoszenia, zeznania podatkowego i deklaracji wydłużony zostaje do 31 stycznia 2025 r. (dotyczyć to będzie tych informacji podatkowych, których termin upłynąłby w okresie od 19 września do 31 października 2024 r.).
Równocześnie przesunięciu uległy terminy składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych, informacji podsumowujących oraz JPK-VAT do 25 listopada 2024 (przesunięte terminy dotyczą deklaracji oraz informacji za okres od września do października 2024 r.).
Ww. rozwiązania wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. (Dz. U. poz. 1390). Pełna treść rozporządzenia tutaj.
Jak podkreśla Ministerstwo, w zakresie nieobjętym rozporządzeniem w dalszym ciągu będzie można wystąpić w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej o zastosowanie dalej idących rozwiązań, włącznie z umorzeniem zobowiązań podatkowych. Z pełną treścią komunikatu MF można zapoznać się tutaj.