Sprawdź czy nie zmieniasz właściwego urzędu skarbowego!

10:19, 20.10.2021 Karol Przydatek

15 października upłynął termin na złożenia powiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego, dla tych podmiotów, którzy ze względu na przekroczenie określonego poziomu przychodów przechodzą do specjalnych urzędów skarbowych.

Zgodnie z §7 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo, konieczne jest powiadomienie przez podatnika o zmianie właściwości dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zaliczenie lub wyłączenie z następujących kategorii:
- przedsiębiorców zagranicznych (z wyjątkiem osób fizycznych), którzy osiągnęli w poprzednim roku co najmniej 3 mln euro przychodu netto,
- uczelni i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiągnęły w poprzednim roku co najmniej 3 mln euro przychodu netto,
- osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, które w ramach działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód netto w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro i nieprzekraczającej 50 mln euro,
- osób prawnych lub jednostek organizacyjnych  nieposiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, które w ramach działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód netto w walucie polskiej przekraczającej 50 mln euro.

Jako przychód netto należy rozumieć, przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług ustalany na podstawie sprawozdania finansowego (zeznania podatkowego dla przedsiębiorców zagranicznych). Dla analizy, czy od 2022 r. właściwość urzędu powinna się zmienić, bierzemy pod uwagę wartości wynikające ze sprawozdania finansowego za 2020 r.

Dla podmiotów, które przekroczyły 50 mln euro właściwym stanie się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, natomiast dla podmiotów, które przekroczyły 3 mln euro i nie przekroczyły 50 mln euro właściwy stanie się jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Wykaz wyspecjalizowanych urzędów znajduje się w załączniku do ww. rozporządzenia.

Limit przychodów za 2020 r. wynosi odpowiednio dla:
- 3 mln euro - 13 844 400,00 zł,
- 50 mln euro – 230 740 000,00 zł.

Przepisy rozporządzenia nie przewidują sankcji z tytułu opóźnienia w założeniu takiego zawiadomienia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl