Grunty rolne u przedsiębiorcy opodatkowane podatkiem od nieruchomości a nie podatkiem rolnym

09:37, 14.11.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Działki rolne w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości a nie podatkiem rolnym, jeśli nie są faktycznie wykorzystywane w działalności rolniczej.

Grunty rolne w posiadaniu przedsiębiorcy mają status gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r.  o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tą definicją grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Zatem najczęściej już sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę określonej nieruchomości, w tym gruntu przez przedsiębiorcę decyduje o obowiązku płacenia podatku od nieruchomości.

W najnowszym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 września 2023 r. (III FSK 636/23), wskazano, że o posiadaniu nieruchomości przez przedsiębiorcę, w tym jej związku z prowadzoną działalnością decyduje fakt ujęcia działek gruntu rolnego w ewidencji środków trwałych. Nieruchomość z chwilą ujęcia w ewidencji środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych staje się elementem prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa i jest związana z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą. Jak wskazano, skoro podatnik samodzielnie zadecydował o zaliczeniu określonego obiektu do składników majątkowych prowadzonego przedsiębiorstwa, jego związek z działalnością gospodarczą nie powinien budzić wątpliwości.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem tego rozstrzygnięcia spółka uważała, że od zakupionych działek rolnych powinna opłacać podatek rolny a nie podatek od nieruchomości. Uzasadniała to tym, że prowadzi tylko i wyłącznie działalność gospodarczą, polegającą na wynajmowaniu obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, a grunty rolne nie są z tą działalnością w ogóle związane.

Sady obu instancji uznały, że dla obowiązku opłacania podatku od nieruchomości w odniesieniu do gruntów, które mają status gruntów rolnych nie ma znaczenia okoliczność, że po ich zakupieniu spółka nie wykorzystywała ich bezpośrednio w działalności gospodarczej. Decydujące w tym zakresie była okoliczność ujęcia gruntów w ewidencji środków trwałych spółki.

Aktualnie w orzecznictwie wskazuje się, że nieruchomości związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 2021 r. o podatkach i opłatach lokalnych  można uznać nieruchomości stanowiące własność podatnika (znajdujące się w posiadaniu samoistnym albo użytkowaniu wieczystym), które są w posiadaniu przedsiębiorcy (innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) oraz jednocześnie:

  • wchodzą w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, w szczególności gdy podatnik ujął te składniki majątkowe w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na to, czy nieruchomość jest wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej lub
  • przedmiot działalności przedsiębiorcy obejmuje jedynie prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na to, czy nieruchomość jest wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej, lub
  • nieruchomości są funkcjonalnie powiązane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podmiot, w którego posiadaniu się znajdują, nawet jeżeli nie zostały uwzględnione w ewidencji środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych, tzn.:
    • są faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w znaczeniu zdefiniowanym w art. 1a ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. albo,
    • mogą być potencjalnie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w ww. rozumieniu, przez co należy rozumieć sytuację, w której przedsiębiorca podejmuje i realizuje zachowania kwalifikowane w obrębie przedmiotu opodatkowania jako czynności mające na celu przygotowanie, zachowanie lub zabezpieczenie nieruchomości do przyszłej (planowanej) działalności gospodarczej, bądź do kontynuacji przerwanej działalności gospodarczej, związane z ponoszeniem wydatków rozliczanych w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl