Wyrok TK - Definicja budowli niezgodna z Konstytucją

11:01, 05.07.2023 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określające definicję budowli są niezgodne z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny w wydanym 4 lipca wyroku (SK 14/21) uznał, że definicja budowli z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z konstytucją. Niezgodność polega na naruszeniu zasady uregulowania przedmiotu opodatkowania w ustawie (art. 217 Konstytucji) oraz z zasada powszechności opodatkowania (art. 84).

Jednocześnie Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej definicji budowli o 18 miesięcy. Oznacza to, że w ciągu półtora roku ustawodawca musi uchwalić nową definicję budowli.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przepis dwukrotnie odwołuje się więc do przepisów prawa budowlanego. W efekcie - jak uzasadniał Trybunał Konstytucyjny - podatnicy nie wiedzą, czy muszą dany obiekt budowlany opodatkować jako budowlę, czy nie.

Zdaniem TK, nie wiadomo też, czy ustawa podatkowa odsyła jedynie do ustawy - Prawo budowlane, czy również do rozporządzeń, wydanych na podstawie prawa budowlanego.

Trybunał wskazał, że podstawa opodatkowania i przedmiot opodatkowania muszą być określone precyzyjnie.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl