Albo darowizna dla pracownika albo koszt dla firmy
Przekazane pracownikom upominki nie są kosztem podatkowym. Pracodawca, który przekazuje prezenty dla pracowników nie może takich wydatków zaliczyć KUP. Prezent de facto jest darowizną, która, co prawda, nie stanowi przychodu po stronie pracownika w ustawy o podatku PIT, ale jednocześnie nie może stanowić kosztów podatkowych dla pracodawcy.
Przykładem takiego podejścia do tematu jest interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z dnia 14 marca 2019 roku 0111-KDIB2-1.4010.8.2019.3.JK. Przedmiotem zapytania, skierowanego do organu podatkowego, była wątpliwość, czy pracodawca, który z okazji 30-lecia istnienia firmy zamierza przekazać pracowników upominki w postaci kart podarunkowych uprawniających do dokonania zakupów w określonych sieciach sklepów może tego rodzaju wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych.
Spółka argumentowała, że jej intencją jest obdarowanie wszystkich pracowników, przy czym wartość przekazywanej karty będzie uzależniona od stażu pracy pracownika i jego stanowiska. Wskazała również, że karty nie będą stanowiły dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. Głównym celem przyznania karty jest uczczenie jubileuszu spółki oraz podkreślenie roli pracowników w całokształcie działalności pracodawcy. Podstawą przyznania kart była odrębna uchwała zarządu spółki podjęta w związku z planowanymi obchodami jubileuszowymi.
Mając za podstawę tak opisany stan faktyczny, organ podatkowy wbrew stanowisku wnioskodawcy, stwierdził, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Wobec braku definicji darowizny w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu rozstrzygnięcia, czy dana czynność stanowi darowiznę, należy odnieść się do ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż istotą darowizny jest bezpłatne świadczenie kosztem majątku darczyńcy. Aby uznać daną czynność za darowiznę, konieczne jest zatem wystąpienie dyspozycji majątkowej darczyńcy, prowadzące do zmniejszenia jego majątku.
Organ podatkowy stwierdził, że przenosząc powyższe przepisy na grunt rozpatrywanego wniosku, należy stwierdzić, że planowana darowizna kart podarunkowych nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na treść art. 16 ust. 1 pkt 14 updop, który to przepis wyłącza z kosztów uzyskania przychodów m.in. darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych. W konsekwencji ponoszone przez wnioskodawcę wydatki na nabycie kart podarunkowych dla pracowników nie będą stanowiły kosztów podatkowych.
W świetle aktualnego stanowiska fiskusa trudno jest zatem znaleźć argumenty za tym, aby wydatek ponoszony przez pracodawcę na zakup prezentów i upominków dla pracowników, z jednej strony nie powodował obowiązków w zakresie rozpoznania przychodu w podatku PIT, czy też w podstawie do naliczenia składek ubezpieczeniowych, a z drugiej strony mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych.