Darowizna w ramach CSR u podatnika na estońskim CIT
Podatnik, który korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) musi zapłacić podatek (stawka 10% lub 20% w zależności od wielkości podmiotu) od każdego wydatku, który jest wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą podatnika.
Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zalicza się m.in. darowizny. Darowizny z zasady są wydatkami, które nie służą zwiększeniu przychodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez podmiot przekazujący (darczyńcę), lecz służą realizacji celów obdarowanego.
Czy jednak tak jest zawsze? Czy każda darowizna powinna być opodatkowana estońskim CIT? W interpretacjach indywidualnych wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (przykład interpretacja z dnia 11 lutego 2025 r., 0111-KDIB1-1.4010.583.2024.3.KM), podtrzymywane jest stanowisko, z którego wynika, że darowizny przekazywane w ramach tzw. strategii odpowiedzialnego biznesu (CSR) – są wydatkami związanymi z działalnością gospodarczą, a więc nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Czym jest zatem CSR - (def. Wikipedia) Społeczna odpowiedzialność biznesu, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (od ang. corporate social responsibility – CSR) – koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.
Jak podają źródła - zwolennicy CSR wskazują na konieczność działań w rożnych obszarach.
- Działalność gospodarcza powoduje liczne problemy (np. zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie zasobów naturalnych), w rozwiązywaniu których powinna uczestniczyć także firma.
- Przedsiębiorstwa posiadają osobowość prawną, są więc swoistego rodzaju obywatelami, którzy powinni dbać o swoje otoczenie.
- Dzięki odpowiedzialności społecznej firmy mogą poprawić swoją reputację, a tym samym zwiększyć zyski.
- Firma o rozwiniętej strategii w zakresie odpowiedzialności społecznej łatwiej przywiązuje wartościowych pracowników, lepiej motywuje pracowników i przyciąga młode talenty.
- Wprowadzenie problematyki ochrony środowiska i polityki społecznej do strategii przedsiębiorstwa pozwala obniżyć koszty (opłaty za energię, wodę, opłaty z tytułu zanieczyszczeń) i zapewnia lepszą odporność na kryzysy, zwiększając zaufanie akcjonariuszy
W ocenie organów podatkowych strategia CSR przejawia się w tym , że przedsiębiorstwo jest społecznie odpowiedzialne, co oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy ale także informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Przegląd wydawanych przez dyrektora KIS stanowisk w zakresie możliwości uznania konkretnej darowizny za taką, która spełnia warunki do uznania jej za darowizną przekazana w ramach CSR, pokazuje, że podatnik korzystający z opodatkowania estońskim CIT musi zadbać o szereg dokumentów i dowodów jeśli nie chce płacić podatku od przekazanej darowizny.
- Po pierwsze - podatnik powołujący się na CSR powinien nieć opracowaną na piśmie i przyjętą strategię działań spełniających kryteria do uznania ich za działania podejmowane w ramach CSR
- Po drugie – opracowana przez podatnika strategia CSR powinna uwzględniać interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w tym z pracownikami.
- Po trzecie - konieczne jest także, aby i interesariusze mieli wiedzę i informację o takich działaniach podatnika, strategia powinna być powszechnie dostępna.
- Po czwarte - każdy stan faktyczny należy indywidualnie oceniać i analizować pod kątem ewentualnego obowiązku zapłaty podatku od darowizny. Każda darowizna w ramach CSR musi być odpowiednio udokumentowana.
- Po piąte - darowizna przekazywane w ramach CSR nie będą podlegały opodatkowaniu jeżeli ich efektem będzie cel marketingowy przejawiający się w reklamie i promocji podmiotów gospodarczych, szczególnie działających w specyficznych branżach gospodarczych.
Bożena Nowicka
b.nowicka@doradca.lublin.pl
tel. 81 532 23 75 w. 342