Grupowa DCT (master file) ? odpowiedź Ministerstwa na interpelację
Przepisy dotyczące obowiązku sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych, czyli tzw. master file zawarte są w art. 11p ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23zb ust. 1 ustawy o PIT.
Ww. przepisy stanowią, iż podmioty powiązane konsolidowane metodą pełną lub proporcjonalną, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dołączają do tej dokumentacji grupową dokumentację cen transferowych, sporządzoną za rok obrotowy, w terminie do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, jeżeli należą do grupy podmiotów powiązanych:
- dla której jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe;
- której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 zł lub jej równowartość.
W interpelacji poselskiej, do której niedawno odniosło się Ministerstwo, zwrócono uwagę na liczne wątpliwości związane ze stosowaniem tych przepisów.
Oświadczenie o niespełnianiu przesłanek do sporządzenia dokumentacji grupowej nie ochroni podatnika
Jednym z problemów, jaki poruszono, była kwestia identyfikacji, iż grupa podmiotów powiązanych, do której należy podatnik spełnia powyższe przesłanki do sporządzenia dokumentacji master file. W odpowiedzi na pytanie, czy dla uniknięcia ewentualnych konsekwencji niesporządzenia dokumentacji grupowej wystarczające będzie posiadanie przez podatnika oświadczenia jednostki dominującej o niespełnianiu przedmiotowych przesłanek Ministerstwo wskazało, że w zakresie identyfikacji obowiązków nałożonych przez przepisy podatnik powinien wykazywać się należytą starannością. Nie ma on obowiązku dokumentowania braku wystąpienia ww. przesłanek poprzez np. oświadczenie. Konieczne jest natomiast, by podjęte zostały przez niego konkretne kroki w celu ustalenia, czy podlega obowiązkowi dołączenia grupowej dokumentacji do lokalnej dokumentacji cen transferowych (np. poprzez weryfikację wysokości przychodów w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy).
Tym samym, na podstawie udzielonej odpowiedzi można uznać, że posiadanie przez podatnika przedmiotowego oświadczenia jednostki dominującej nie ochroni go przed negatywnymi konsekwencjami niewypełnienia nałożonych na niego obowiązków, jeśli okaże się, że przesłanki zostały spełnione i powinien był sporządzić grupową dokumentację cen transferowych.
Brak obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji jednoznaczny z brakiem obowiązku sporządzenia dokumentacji grupowej
Innym aspektem, na jaki zwrócono uwagę w interpelacji, było istnienie obowiązku sporządzania dokumentacji grupowej w sytuacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 23z ustawy o PIT (art. 11n ustawy o CIT). Ministerstwo swoją odpowiedzią potwierdziło, że skoro zgodnie z treścią przepisu obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej występuje w odniesieniu do podmiotów które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, to należy uznać, że podmiot zwolniony z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych, nie jest zobowiązany do sporządzenia (względnie dołączenia) grupowej dokumentacji cen transferowych.
Co za tym idzie, w przypadku podmiotu spełniającego wszelkie inne przesłanki do tego, by objął go obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej, a jednocześnie korzystającego ze zwolnienia z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 23z ustawy o PIT (art. 11n ustawy o CIT), obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej nie zaistnieje.
Dokumentacja grupowa a transakcja z podmiotem niepowiązanym z raju podatkowego
Ostatnią kwestią, jakiej dotyczyła interpelacja, było zaistnienie obowiązku sporządzenia dokumentacji grupowej w sytuacji, gdy obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych przez podatnika ma wynikać wyłącznie z faktu zawarcia transakcji z podmiotami niepowiązanymi, mającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (art. 11o ust. 1-1a ustawy CIT oraz art. 23za ust. 1-1a ustawy PIT).
Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa, jako że na podstawie przepisów dot. dokumentacji grupowej obowiązek jej sporządzenia odnosi się do „podmiotów powiązanych konsolidowanych metodą pełną lub proporcjonalną, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych”, w sytuacji sporządzenia lokalnej dokumentacji wyłącznie z tyt. zawarcia transakcji z podmiotem niepowiązanym, mającym siedzibę w tzw. raju podatkowym nie wystąpi obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej.