JPK_KR – Podatnicy nie wiedzą za który rok mają sprawdzić swoje przychody

09:36, 18.06.2024 Piotr Kuś

Zbliża się termin wejścia w życie obowiązków wysyłania JPK_KR a więc jednolitego pliku kontrolnego dotyczącego ksiąg rachunkowych.

Ministerstwo opublikowało projekt rozporządzenia wskazujący jakie elementy powinny zawierać księgi, tak aby możliwe było wygenerowanie JPK_KR zgodnego z wymogami fiskusa. Obowiązek wysyłania JPK-KR odraczano już kilka razy. Teraz kiedy obowiązek wdrożenia tych uregulowań zbliża się nieuchronnie, podatnicy znajdują się w patowej sytuacji, gdyż nie mają możliwości sprawdzenia czy ten obowiązek obejmie ich już od  2025 roku czy może jeszcze nie.

W pierwszej kolejności do przesyłania JPK_KR zobligowane będą podmioty o statusie dużego podatnika oraz podatkowe grupy kapitałowe. Rok później, obowiązek obejmie wszystkich podatników VAT obowiązanych do przesyłania ewidencji JPK VAT, a następnie, po kolejnym roku – wszystkich podatników CIT.

Harmonogram wdrożenia obowiązków w zakresie przesyłania JPK_KR prezentuje się następująco – księgi rachunkowe są przesyłane po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu:

  • 31 grudnia 2024 r. - w przypadku:
    • podatkowych grup kapitałowych,
    • podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku
  • 31 grudnia 2025 r. - w przypadku podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, obowiązanych do przesyłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 14, zgodnie z art. 109 ust. 3b tej ustawy;
  • 31 grudnia 2026 r. - w przypadku pozostałych podatników i spółek niebędących osobami prawnymi.

A więc, JPK KR prześlą po raz pierwszy odpowiednio:

  • Duzi podatnicy i podatkowe grupy kapitałowe - za rok 2025, w terminie złożenia zeznania za rok 2025, a więc w 2026 roku (w przypadku roku podatkowego zbieżnego z rokiem kalendarzowym – termin przesłania po raz pierwszy JPK_KR upływa z końcem marca 2026 r.)
  • Czynni podatnicy VAT, obowiązani do przesyłania JPK_VAT - za rok 2026, w terminie złożenia zeznania za rok 2026, a więc w 2027 r.
  • Pozostali podatnicy CITza rok 2027, w terminie złożenia zeznania za rok 2027, a więc w 2028 r.

Brzmienie przywołanego wyżej przepisu ustawy zmieniającej może budzić określone wątpliwości. Czy „rok poprzedni”, o którym mowa w przedmiotowym przepisie, oznacza rok poprzedni względem roku kończącego się 31 grudnia 2024 (a więc rok 2023), czy względem roku rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2024 (a więc poprzedni względem 2025, czyli 2024)?

Warto zauważyć, że w przypadku podatników, których przychody wahają się w okolicy 50 mln EUR może wystąpić sytuacja, w której aż do momentu zamknięcia 2024 roku, nie będzie pewności, co do wejścia w obowiązek wysyłki JPK_KR. Przygotowanie się do odpowiedniej jego realizacji, wymaga z kolei wykonania określonej pracy, dostosowania ewidencji, systemu itp., co w przedstawionych okolicznościach z pewnością będzie bardzo problematyczne.

W związku z powyższym, należałoby od ustawodawcy oczekiwać, że wartość przychodów istotna dla celów ustalenia przedmiotowego obowiązku, winna pochodzić z roku 2023. Pozwoliłoby to na wcześniejszą ocenę i odpowiednie, spokojne przygotowanie systemów informatycznych.

Niestety ale tak nie będzie. O obowiązku prowadzenia od 1 stycznia 2025 roku, ksiąg zgodnie z schematami i znacznikami kont wymaganych przez Ministerstwo Finansów dla JPK_KR zdecydują  przychody z roku 2024. Dodatkowo, pikanterii dodaje zapis wskazujący, że kursem euro właściwym dla potrzeb przeliczenia równowartości 50 mln EUR, będzie kurs pochodzący z ostatniego dnia roboczego poprzedniego roku, czyli  roku 2024 r. (a nie 2023). Okazać się zatem może, że także zmiany notowań kursu euro w ostatnich dniach grudnia 2024, także mogą mieć wpływ na objęcie danego podatnika obowiązkiem w zakresie JPK_KR.

To dość niekomfortowa sytuacja dla wielu firm, gdyż de facto nie mają pewności, czy już mają zacząć przygotowywać się do nowych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy też mogą jeszcze śmiało z tym poczekać.

Zwróciliśmy się do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem mailowym o interpretację wskazanych wyżej uregulowań. Niestety odpowiedź KIS była jednoznaczna – przekroczenie równowartości 50 mln EUR przychodów w roku 2024 będzie skutkowało wejściem w obowiązku prowadzenia od 1 stycznia 2025 r. ksiąg w sposób umożliwiający wygenerowanie JPK_KR za ten rok zgodnego z wymaganą strukturą.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl