KIS tłumaczy jak liczyć 5 lat od nabycia nieruchomości
Osoby fizyczne, które dokonują sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą podlegają obowiązkowi podatkowemu, o ile od końca roku podatkowego, w którym nabyli nieruchomość do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat.
Krajowa informacja Skarbowa przypomina na swoich stronach internetowych jak liczyć ten okres w przypadku małżonków.
Najprostszą sytuacją jest nabycie nieruchomości w ramach majątku wspólnego i sprzedaż z majątku wspólnego. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie, o ile od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do momentu zbycia tej nieruchomości nie upłynęło 5 lat podatkowych.
Przykład
Małżonkowie w grudniu 2015 r. kupili nieruchomość do majątku objętego wspólnością małżeńską. W styczniu 2025 r. sprzedali tę nieruchomość. Okres pięciu lat liczymy od końca 2015 r., tj. roku, w którym małżonkowie kupili nieruchomość. Upłynął więc z końcem 2020 r. Odpłatne zbycie nieruchomości w styczniu 2025 r. nie jest więc dla małżonków źródłem przychodu – kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie jest przychodem podatkowym i nie podlega opodatkowaniu.
Drugą sytuacją jest nabycie nieruchomości przez małżonka do majątku osobistego, przeniesienie nieruchomości do majątku wspólnego, a następnie sprzedaż przez małżonków. Powyższe może dotyczyć przede wszystkim:
- nieruchomości nabytych przez małżonka przed zawarciem małżeństwa,
- nabycia składników majątkowych do majątku osobistego (w wyniku dziedziczenia lub darowizny).
Przeniesienia tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków może nastąpić w drodze:
- umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską (art. 47 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego);
- umowy darowizny (art. 888 Kodeksu cywilnego), przy czym musi to być darowizna do majątku wspólnego małżonków.
W ocenie organu podatkowego zawarcie tych umów nie jest traktowane jako moment nabycia tej nieruchomości. Momentem nabycia tej nieruchomości przez oboje małżonków, będzie moment jej nabycia do majątku osobistego małżonków.
Przykład 2
Pani X. kupiła nieruchomość w styczniu 2010 r. W marcu 2020 r. wyszła za mąż. W grudniu 2021 r. Pani X. – umową rozszerzającą wspólność majątkową – włączyła swoją nieruchomość do majątku wspólnego małżonków. W efekcie, mąż Pani X. stał się wspólnie z żoną właścicielem całości nieruchomości nabytej przez nią w 2010 r. Małżonkowie planują sprzedać nieruchomość w 2025 r.
Okres 5 lat liczymy od końca 2010 r., tj. roku, w którym Pani X. kupiła nieruchomość. Upłynął więc z końcem 2015 r. Sprzedaż nieruchomości przez małżonków w 2025 r. nie będzie dla żadnego z nich źródłem przychodu.
Trzecią sytuacją jest nabycie do majątku wspólnego, a sprzedaż z majątku osobistego małżonka.
Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może zostać zniesiony albo ograniczony m.in.:
- umową majątkową między małżonkami (tzw. intercyzą) albo
- w wyniku orzeczenia rozwodu albo separacji.
Również w tej sytuacji małżonkowie są właścicielami tej nieruchomości od momentu jej nabycia do wspólnego majątku. Późniejsze zniesienie lub ograniczenie wspólności majątkowej nie tworzy nowego momentu nabycia nieruchomości.
Przykład 3
Małżonkowie X w 2006 r. kupili nieruchomość w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. W 2015 r. małżonkowie rozwiedli się, a w 2019 r. podzielili majątek wspólny. Pani X dokonała spłaty na rzecz Pana X i stała się jedynym właścicielem nieruchomości. W listopadzie 2022 r. Pani X sprzedała nieruchomość. Okres pięciu lat liczymy od końca 2006 r., tj. roku, w którym Pani X nabyła nieruchomość wspólnie z mężem. Upłynął więc z końcem 2011 r. Sprzedaż nieruchomości przez Panią X w 2025 r. nie będzie dla niej źródłem przychodu.
Źródło: informacja prasowa KIS z 19.04.2025 r. (link)
Kontakt:
Łukasz Błażewicz
l.blazewicz@doradca.lublin.pl
tel. (81) 532-23-75 w. 349