Kolejne przedłużenie terminu przekazania zaliczek pobranych na PIT-4

10:47, 01.06.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 29 maja 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego.

Podatnikom, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19, przedłuża się termin przekazania pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-4) z wynagrodzeń pracowników wypłaconych w marcu, kwietniu oraz w maju.

Przedłuża się termin do:
- dnia 20 sierpnia 2020 r. – w przypadku zaliczek na podatek pobranych od podatników przez płatników w marcu 2020 r.,
- dnia 20 października 2020 r. – w przypadku zaliczek na podatek pobranych od podatników przez płatników w kwietniu 2020 r.
- do 20 grudnia 2020 r.– w przypadku zaliczek na podatek pobranych od podatników w maju 2020 r.

Przedłużenie terminu nie wymaga składania jakichkolwiek wniosków do organu podatkowego. Dotyczy ono jednak tylko tych, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19. W przepisach brak jest wskazania, co należy rozumieć pod pojęciem „negatywnych konsekwencji ekonomicznych”. Ministerstwo wyjaśnia, że zawarcie takiego wskazania jest niemożliwe z uwagi na różnorodność możliwych do wystąpienia stanów faktycznych, skrajną odmienność branż, w jakich podatnicy działają, wielorakość czynników ekonomicznych, które mogą mieć zastosowanie.

Za przesłanki, które mogą być brane pod uwagę przy ocenie, czy podatnik poniósł negatywne konsekwencje z powodu Covid-19, można uznać np.:
- spadek przychodów w porównaniu z poprzednim miesiącem bądź podobnym reprezentatywnym okresem,
- brak spadku przychodów przy rezygnacji kontrahentów z kontraktów, które miały być wykonane w późniejszym okresie i miały spowodować ich wzrost,
- zaniechanie inwestycji rozwojowych i strategicznych,
- utrata dofinansowań, subwencji itp. w związku z np. brakiem spełnienia wymaganych przesłanek, których nie można było dotrzymać w związku z COVID-19.
- utrata płynności finansowej, przy zachowaniu działalności na dotychczasowym poziomie, w związku z brakiem płatności od kontrahentów,
- straty w związku z brakiem możliwości sprzedaży towarów i wyrobów, które były wyprodukowane przed epidemią COVID-19, a obecnie brak jest na nie zapotrzebowania lub jest ono zdecydowanie zmniejszone.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl