Kurs waluty właściwy do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej koszty

11:51, 17.02.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Kwoty wyrażone w walucie obcej w fakturach korygujących dotyczących bonusów czy rabatów posprzedażowych powinny być przeliczone po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej (lub innego korygującego dokumentu księgowego), a nie według kursu obowiązującego na dzień wystawienia faktur pierwotnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia  7 lutego 2023 r. 0111-KDIB1-2.4010.504.2018.11.ANK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienia swoje wcześniejsze, a zarazem dość kontrowersyjne i niewygodne dla podatników, stanowisko dotyczące zasad przeliczania zbiorczych faktur korygujących otrzymywanych w związku z udzielonymi rabatami czy bonusami posprzedażowymi

We wcześniejszej interpretacji dotyczącej tego problemu, pismo z dnia 4 grudnia 2018 r. 0111-KDIB1-2.4010.504.2018.1.MM, Dyrektor KIS wskazał, że, do przeliczanie na złoty korekty kosztu uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem faktury korygującej lub zbiorczej faktury korygującej należy zastosować kurs, jaki został przyjęty do przeliczenia faktur pierwotnych. Wskazał, że faktura korygująca (czy też inny dokument korygujący) odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do dokumentu korygującego jest zatem faktura pierwotna. W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. Dokument korygujący powinien bowiem oprócz elementów korygowanych odzwierciedlać stan, w którym była wystawiona faktura pierwotna.

Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji nie zgodził się z powyższym stanowiskiem KIS. Podatnik uważał, że dla potrzeb skorygowania podstawy opodatkowania poprzez zmniejszenie kosztu faktura powinna być przeliczana po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. WSA uchylił interpretację, uznając, iż została wydana z naruszeniem prawa materialnego i procedury. Jednakże Dyrektor KIS zaskarżył to orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny, wyrokiem z dnia 25 maja 2022 r. II FSK 2530/19, oddalił skargę kasacyjną dyrektora KIS uznając, że jest ona bezzasadna.

NSA wskazał, że zasada przeliczania poniesionych kosztów w walutach obcych z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. zdanie ostatnie, dotyczy bieżącego przeliczania związanego z dniem poniesienia kosztu. Brak jest zatem uzasadnienia aby takiego bieżącego przeliczania nie stosować do korekt. Stosując zatem przepis art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. odpowiednio uznać należy, że kwoty wyrażone w walucie obcej w fakturach korygujących (lub innych korygujących dokumentach księgowych) otrzymanych przez podatnika powinny być przeliczone po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej (lub innego korygującego dokumentu księgowego).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl