Minimalny podatek dochodowy ? zasady rozliczenia (Rachunkowość, kwiecień 2022 r.)

09:52, 01.04.2022 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy
Będące podatnikami CIT spółki i podatkowe grupy kapitałowe, które w 2022 r. osiągną zbyt mały zysk lub poniosą stratę ze źródła przychodów innego niż zyski kapitałowe, zapłacą specjalną daninę na rzecz fiskusa.

Jedną ze zmian w CIT wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu jest minimalny podatek dochodowy, uregulowany w art. 24ca updop.

Z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej wynika, że ma on spowodować zmniejszenie luki w CIT. Zdaniem ustawodawcy szczególnie korporacje międzynarodowe mogą tak kształtować swoje relacje biznesowe, aby unikać płacenia podatku dochodowego w Polsce lub płacić go w minimalnej wysokości.

Jednak zakres podmiotowy minimalnego podatku nie został ograniczony tylko do podmiotów będących nierezydentami lub członkami międzynarodowych grup kapitałowych. W praktyce będzie on obciążał zwłaszcza te podmioty, które ze względu na specyfikę prowadzonej działalności oraz sektor, w którym działają, uzyskują minimalną marżę bądź ponoszą stałe straty podatkowe. Przykładem mogą być podmioty prowadzące działalność handlową.

Pełną treść artykułu opublikowano w miesięczniku Rachunkowość (Minimalny podatek dochodowy – zasady rozliczenia)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl