Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla pośrednich transakcji rajowych ma zostać zniesiony
Rząd przyjął projekt ustawy nowelizującej ustawę o CIT. Jedną z planowanych zmian na być zniesienie obowiązku dokumentacyjnego dla pośrednich transakcji rajowych.
O rozpoczęciu prac nad nowelizacją ustawy o CIT informowaliśmy już na naszej stronie internetowej (link). W wyniku prowadzonych konsultacji, w stosunku do pierwotnej wersji projektu wprowadzono isotne zmiany.
Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych dla pośrednich transakcji rajowych, czyli transakcji gdzie to kontrahent polskiego podatnika dokonuje rozliczeń z podmiotem rajowym. Tym samym również polscy podatnicy nie będą zobowiązani do badania tego, czy ich kontrahenci prowadzą przedmiotowe rozliczenia z podmiotami rajowymi. Tak więc nie będzie potrzeby pobierania od kontrahentów oświadczeń o tym, czy są oni rzeczywistymi właścicielami należności, ani też analizowania danych pochodzących z rejestrów gospodarczych i rejestrów beneficjentów rzeczywistych.
Inną istotną zmianą jaka ma zostać wprowadzona w kontekście cen transferowych jest podwyższenie progów wartościowych dla transakcji realizowanych z podmiotami rajowymi. W tym przypadku obecnie obowiązujący próg (czyli 100.000 zł), ma być podniesiony do kwoty:
- 2.500.000 zł - dla transakcji finansowych,
- 500.000 zł - dla pozostałych transakcji.
Oczywiście w tym zakresie mówimy o projekcie ustawy, nad którym teraz będzie procedować Sejm i Senat. Jednak biorąc pod uwagę pozytywny charakter zmiany dla podatników wydaje się mało prawdopodobne, aby jednak wskazane zmiany nie zostały uchwalone. Tym samym wydaje się, ze już w tym momencie podatnicy mogą zaniechać badania czy ich kontrahenci prowadzą rozliczenia z podmiotami rajowymi.
Co istotne wskazane powyżej regulacje mają mieć zastosowanie również dla transakcji realizowanych w 2021 r.
Ze stanem prac nad ustawą mogą Państwo zapoznać się na stronie Sejmu (link).