Odszkodowanie za naprawę leasingowanego auta – czy jest przychodem (Rachunkowość. kwiecień 2021 r.)

09:14, 06.04.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy
Otrzymane odszkodowanie, dotyczące składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, stanowi przychód do opodatkowania.
Czy jest tak również w przypadku leasingowanego samochodu osobowego i szkody rozliczanej „bezgotówkowo”?

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 updof (i art. 12 ust. 1 pkt 1 updop) do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku, związanych z tą działalnością. Chodzi zarówno o składniki majątku stanowiące środki trwałe, jak i wszelkie inne rzeczy, w funkcjonalny sposób związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co prawda updof (art. 21 ust. 1 pkt 29b) i updop (art. 17 ust. 1 pkt 54) przewidują – pod pewnymi warunkami – zwolnienie odszkodowań z podatku – ale tylko za szkody w środku trwałym i z wyłączeniem samochodów osobowych.

Pełny tekst artykułu opublikowano w miesięczniku Rachunkowość, kwiecień 2021 r. (Odszkodowanie za naprawę leasingowanego auta – czy jest przychodem)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl