Oprocentowanie pożyczek ?safe harbour? w 2024 r.
Opublikowano obwieszczenie dotyczące uproszczenia typu „bezpieczna przystań”, stosowane w roku 2024.
Uproszczenie typu „bezpieczna przystań” (ang. „safe harbour”) zapewnia, że dla umów dotyczących zaciągania zadłużenia pomiędzy podmiotami powiązanymi (czyli pożyczki, kredyt, emisja obligacji), które spełniają określone warunki, organ nie będzie kwestionował rynkowości warunków zawieranej transakcji.
Jednocześnie, dla takiej transakcji nie występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Istotnym warunkiem dla zastosowania tego uproszczenia jest zgodność zastosowanego oprocentowania z zasadami wynikającymi z aktualnego obwieszczenia ministra ds. finansów publicznych. Obwieszczenie takie jest wydawane nie rzadziej niż raz w roku.
Obecnie zostało wydane obwieszczenie właściwe dla roku 2024 (Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych M.P. z 2023, poz. 1478).
Zgodnie z obwieszczeniem bazową stopą procentową dla pożyczek:
a) w złotych - stanowi WIBOR 3M albo WIRON 3M Stopa składana,
b) w dolarach amerykańskich:
- stanowi 90-day Average SOFR,
- może stanowić LIBOR USD 3M - w przypadku pożyczek udzielonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.,
c) w euro - stanowi EURIBOR 3M,
d) we frankach szwajcarskich stanowi - SARON 3 months Compound Rate,
e) w funtach brytyjskich:
- stanowi SONIA 3M Compound Rate,
- może stanowić LIBOR GBP 3M - w przypadku pożyczek udzielonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.;
Natomiast marża wynosi:
a) dla pożyczkobiorcy - maksymalnie 3,1 punktu procentowego,
b) dla pożyczkodawcy - minimalnie 2,2 punktu procentowego,
Tak więc, aby uproszczenie mogło mieć zastosowane do obu stron transakcji, to marża powinna się mieścić w przedziale między 2,2 a 3,1 punktu procentowego.
Tym samym w porównaniu do roku poprzedniego nastąpiła zmiana wartości marży (rozszerzenie zakresu stosowanej marży), która w obwieszczeniu obowiązującym dla 2023 r. wynosiła odpowiednio:
a) dla pożyczkobiorcy maksymalnie 2,9 punktu procentowego,
b) dla pożyczkodawcy wynosi minimalnie 2,4 punktu procentowego.
Nadal obowiązuje reguła że oprocentowanie pożyczki nie może być niższe niż wysokość marży - ponieważ w przypadku, gdy bazowa stopa procentowa będzie wartością ujemną, to wówczas wartość marży (powyżej określona) jest podwyższana o bezwzględną wartość bazowej stopy.
Tym samym podatnicy, którzy chcą korzystać w 2024 r. z omawianych uproszczeń muszą pamiętać o konieczności zastosowania oprocentowania wynikającego z obwieszczenia. Powyższe dotyczy zarówno podatników zaciągających (lub udzielających) nowych pożyczek, jak i sytuacji, w której strony już obowiązującej umowy pożyczki dokonują zmian jej oprocentowania.