Po rozwiązaniu umowy o PGK spółka może od razu wstąpić do kolejnej grupy

15:21, 29.05.2017 Łukasz Błażewicz

Jedną z istotnych preferencji dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest możliwość wstąpienia do podatkowej grupy kapitałowej. W takim przypadku to właśnie PGK (a nie spółki ją tworzące) jest podatnikiem CIT, a Spółki tworzące grupę nie są zobowiązane do stosowania przepisów dotyczących cen transferowych.

Należy przy tym pamiętać, że do utworzenia grupy niezbędne jest przestrzeganie warunków (szczegółowo wskazane w art. 1a ustawy o CIT). Co istotne, w przypadku utraty przez grupę statusu PGK (z uwagi na nieprzestrzeganie warunków), spółki ją wchodzące nie mogą wstąpić do kolejnej grupy przed upływem roku podatkowego spółki (która chce wstąpić do nowej grupy) następującym po roku, w którym grupa utraciła status podatnika.

Zauważyć  jednak należy, że ustawodawca nie przewidział  uregulowań dotyczących skutków rozwiązania grupy z inicjatywy spółek ją tworzących (np. poprzez zgodne oświadczenie spółek).

W powyższym zakresie wniosek o wydanie interpretacji został złożony przez spółkę będącą uczestnikiem PGK. Spółka wskazała na możliwość sytuacji, w której spółki tworzące grupę podejmą oświadczenie o rozwiązaniu grupy, a następnie będą chciały utworzyć (wraz z innymi podmiotami) kolejną PGK.  We wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawca wskazał, że umowę zawartą w formie aktu notarialnego o rozwiązaniu umowy o utworzeniu PGK, należy potraktować, jako zmianę w stanie faktycznym i prawnym zależną od stron umowy, w wyniku czego utworzona przez nie PGK traci status podatnika i kończy swój rok podatkowy. Wnioskodawca wskazał ponadto, że art. 1a ust. 13 ustawy o CIT zawieszający możliwość przystąpienia do innej PGK przez spółki tworzące dotychczas podatkową grupę kapitałową dotyczy wyłącznie przypadków naruszeń wskazanych w ustawie (art. 1a ust. 2 pkt. 3 i 4 ustawy o CIT). Ponieważ rozwiązanie umowy z inicjatywy spółek tworzących grupę nie jest przypadkiem wskazanym w powyższym przepisie, dlatego też spółki tworzące grupę, która została rozwiązana mogą przystąpić do kolejnej PGK, bez oczekiwania na zakończenie roku podatkowego tych spółek, następującego po roku w którym PGK utraciła status podatnika.

W interpretacji indywidualnej z dnia 25 maja 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010.33.2017.2.MS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawcy w całości, odstępując od uzasadnienia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl