Podatek u źródła przy płatnościach dla spółki transparentnej podatkowo
W przypadku spółek osobowych obowiązki w zakresie podatku u źródła powinny być analizowane z punktu widzenia statusu wspólnika spółki osobowej, a nie spółki, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Podatek u źródła dotyczy w dużej mierze sytuacji wypłaty należności dla nierezydentów, którzy są podatnikami (czy to podatku dochodowego od osób prawnych, czy podatku dochodowego od osób fizycznych).
Natomiast w przypadku uzyskiwania dochodu przez spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, ten dochód jest doliczany do dochodów wspólników takiej spółki, a tym samym taka spółka stanowi podmiot transparentny podatkowo.
W tym kontekście powstaje pytanie, jak traktować należność objętą podatkiem u źródła, która jest wypłacana dla zagranicznej Spółki osobowej, która jest transparentna podatkowo.
Takiego zagadnienia dotyczyła interpretacja indywidualna z dnia 2023-11-06 (0111-KDIB1-2.4010.433.2023.2.AK). W interpretacji tej Dyrektor KIS wskazał, że w takiej sytuacji należy rozpatrywać obowiązki z punktu widzenia wspólników takiej spółki, a nie samej spółki.
W związku z tym:
- analizę, czy wartość należności objętej podatkiem u źródła przekracza 2 mln zł przeprowadza się dla poszczególnych wspólników (będących podatnikami),
- dochowanie należytej staranności i uzyskanie certyfikatów rezydencji musi nastąpić względem poszczególnych wspólników, a nie samej spółki,
- informację dotyczącą podatku u źródła należy przygotować oraz przesłać dla poszczególnych wspólników (w interpretacji była mowa o wspólnikach będących osobami prawnymi - dlatego też chodzi o informację IFT-2R).
Przedmiotowa interpretacja została wydana w kontekście podatku dochodowego od osób prawnych, ale na analogicznych zasadach dotyczy również wypłat dla spółek osobowych, których wspólnikami są osoby fizyczne.