Podatkowe aspekty egzekwowania odszkodowań i wierzytelności (Rzeczpospolita, 22.09.2021 r.)

10:52, 22.09.2021 Karol Przydatek

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby, które jej nie prowadzą, spotykają się z sytuacjami, gdy łączą się z innym podmiotem stosunkiem zobowiązaniowym, z tytułu którego przysługuje im uprawnienie do spełnienia żądania przez ten podmiot.

W sytuacji gdy dłużnik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania wierzyciele w pierwszej kolejności próbują wyegzekwować dług i przekonać dłużnika w sposób polubowny do uregulowania należności, dbając o bezpieczne relacje z kontrahentem. Zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela jest to korzystniejsze rozwiązanie, pozwalające dłużnikowi zaoszczędzić dodatkowe koszty, a wierzycielowi czas. Pisemne ponaglenia do zapłaty, negocjacje w celu zawarcia ugody, rozłożenie na raty, informacje o zamiarze egzekucji drogą sądową w przypadku dalszego unikania spłaty nie generują wysokich kosztów.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których polubowne działania nie przynoszą efektów i konieczne staje się wejście na drogę sądową. Wówczas wierzyciele mogą liczyć na możliwość wyegzekwowania należności na podstawie wyroków sądowych. Niestety, mimo podjęcia kroków prawnych w celu otrzymania zaległej należności, wierzyciel nie zawsze jest w stanie ją wyegzekwować na podstawie postępowania egzekucyjnego. Może się ono bowiem okazać bezskuteczne.

Na różnych etapach prób dochodzenia należności wierzyciele mogą ją także zbyć. Decydując się na rozpoczęcie działań windykacyjnych, a także na decyzję o zbyciu wierzytelności, warto mieć na uwadze związane z tym kwestie rozliczeń podatkowych.

Opublikowano w Rzeczpospolitej, 22.09.2021 r. (Podatkowe aspekty egzekwowania odszkodowań i wierzytelności)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl