Podział wyniku finansowego spółki objętej estońskim CIT

14:12, 19.08.2024 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Spółka, która wybrała opodatkowanie estońskim cit płaci podatek do zysku, w tym roku, w którym podejmowana jest uchwała o wypłacie dywidendy dla wspólników. 

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 updop opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

  • do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom, wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
  • na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

Jeżeli zysk wynikający ze sprawozdania finansowego jest przez wspólników zatrzymywany w spółce w ten sposób, że zasila kapitał zapasowy lub rezerwowy, nie powstaje obowiązek zapłaty ryczałtu. 

Zgodnie z art. 191 § 1 Ksh wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego (rsf) i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Dokonując podziału zysku, wspólnicy powinni uwzględnić zapisy umów spółek oraz przepisy Ksh, które określają stosowne procedury przy podejmowaniu uchwał, a także określają, jakie kwoty zysku mogą być przeznaczone do podziału.

W myśl art. 53 ust. 3 i 4 uor podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania rsf badaniu może nastąpić po zatwierdzeniu rsf przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania rsf badaniu może nastąpić po zatwierdzeniu rsf przez organ zatwierdzający.

W uchwale o podziale lub pokryciu wyniku finansowego spółki powinny się znaleźć zapisy o sposobie podziału zysku wraz z kwotami i ich przeznaczeniem, a w przypadku powstania straty – wskazanie źródła jej pokrycia. Przy podziale wyniku finansowego wspólnicy mogą podejmować różne decyzje odnoszące się do osiągniętego w danym roku zysku. W zależności od decyzji o przeznaczeniu zysku estoński CIT może wystąpić lub też nie.

Przykładowe decyzje wspólników dotyczące przeznaczenia zysku

Przeznaczenie zysku

Obowiązek podatkowy w estońskim CIT

Utworzenie lub zwiększenie kapitału rezerwowego lub zapasowego

nie

Zasilenie zfśs

nie

Przeznaczenie zysku na nagrody dla pracowników

nie

Wypłata dywidendy wspólnikom

tak

Zwiększenie kapitału zakładowego

tak

Pokrycie straty z lat poprzednich

tak, jeśli strata powstała w roku, w którym spółka nie była opodatkowana ryczałtem

Podstawa opodatkowania i termin płatności ryczałtu

Podstawą opodatkowania, czyli kwotą, od której oblicza się podatek, jest kwota podzielonego zysku – w części, w jakiej jest on przeznaczany do wypłaty dla wspólnika lub na pokrycie strat z lat poprzednich. W myśl art. 28n ust. 1 pkt 1 updop podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Termin zapłaty podatku od podzielonego zysku wynika z art. 28t ust. 1 pkt 1 updop.  Jednostka, która podejmie uchwałę o podziale zysku jest zobowiązana do zapłaty ryczałtu od ww. dochodu do końca 3. mies. roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że dla powstania obowiązku podatkowego oraz terminu zapłaty ryczałtu istotne znaczenie ma data podjęcia uchwały o podziale zysku, a dokładnie rok, w którym ta uchwała jest podejmowana.

Istotne jest, że kwota należnego od spółki ryczałtu obciąża (pomniejsza) wynik finansowy jednostki w tym roku, w którym podjęto uchwałę o podziale zysku, a nie tego, w którym następuje faktyczna zapłata podatku do organu podatkowego.

Przykład

Wspólnicy spółki z o.o. opodatkowanej ryczałtem podjęli 10.06.2024 r. uchwałę o zatwierdzeniu rsf za 2023 r. Rok obrotowy spółki jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. Zysk netto wykazany w rsf wyniósł 100 tys. zł. W tym samym dniu wspólnicy podjęli również uchwałę podziale wyniku finansowego przeznaczając  całości zysku do wypłaty wspólnikom ( dywidenda). Spółka spełnia definicję małego podatnika, dla którego stawka ryczałtu wynosi 10%.

Spółka, jako podatnik ryczałtu od dochodów spółek  ma obowiązek zapłaty do US z tytułu estońskiego CIT kwoty 10 tys. zł (100.000 x 10%), w terminie do 31.03.2025 r.

Należny ryczałt od dochodu z tytułu wypłaconego wspólnikom zysku,  spółka jako podatnik raportuje w zeznaniu rocznym (CIT-8E) składanym za rok podatkowy 2024, czyli za rok w którym została podjęta uchwała o podziale zysku (w części D.1 formularza – suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat, należny i zapłacony ryczałt za rok podatkowy).

Obliczenie i pobór zryczałtowanego PIT

Updof przewiduje zryczałtowane opodatkowanie dochodów (przychodów) z dywidend, których odbiorcami są osoby fizyczne (tylko takie mogą być wspólnikami spółki opodatkowanej estońskim CIT). W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 updof od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-proc. zryczałtowany PIT.

W przypadku dywidend wypłacanych przez spółki opodatkowane estońskim CIT, należny od  wspólnika podatek PIT podlega pomniejszeniu o  część podatku CIT należną od tej części zysku, który pochodzi z okresu opodatkowania ryczałtem oraz jest dzielony (przeznaczany) do wypłaty wspólnikom. Obowiązki podatkowe w zakresie odpowiedniego naliczenia i pobrania podatku PIT ciążą na spółce opodatkowanej estońskim CIT, która z chwilą podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty wspólnikowi, staje się z tego tytułu podatnikiem zobowiązanym do zapłaty estońskiego CIT oraz płatnikiem podatku PIT należnego od wypłacanej wspólnikowi dywidendy.

W myśl art. 30a ust. 19 updof zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez nią w okresie opodatkowania ryczałtem, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

  • 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki, liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku spółki będącej małym podatnikiem oraz podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności,
  • 70% kwoty obliczonej w ww. sposób (czyli ryczałtu należnego od spółki z tytułu podzielonego zysku, przypadającego na wspólnika) – w przypadku pozostałych spółek.

Zgodnie z art. 41 ust. 4ab updof. spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.

Naliczony i pobrany od wspólnika, zryczałtowany PIT spółka jako płatnik ma obowiązek – zgodnie z art. 42 ust. 1 updof – przekazać na rachunek właściwego US w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty dywidendy.. Dodatkowo  do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym naliczono i pobrano zryczałtowany PIT, płatnik jest zobowiązana do sporządzania oraz przesłania do US rocznej deklarację według ustalonego wzoru – PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl