Potwierdzenie zawarcia transakcji w internecie jest dowodem księgowym

11:31, 24.05.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Brak faktury lub umowy sprzedaży nie oznacza brak prawa do kosztów podatkowych u podatnika prowadzącego PKPiR oraz handlującego w sieci rzeczami używanymi. Potwierdzenie zawarcia transakcji za pośrednictwem portalu aukcyjnego czy sprzedażowego jest dowodem zakupu na podstawie, którego można rozpoznać koszty podatkowy.

W interpretacji z dnia 18 maja 2023 r. 0114-KDWP.4011.1.2023.2.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że w przypadku braku możliwości uzyskania od sprzedawców dokumentów poświadczających zakup danej rzeczy (np. faktury, czy umowa kupna sprzedaży), potwierdzenie zawarcie transakcji za pośrednictwem portalu aukcyjnego również daje prawo do rozpoznania kosztu podatkowego podatnikowi, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje używane rzeczy.

We przedmiotowej interpretacji organ podatkowy wskazuje, że potwierdzenie zawarcia transakcji spełnia wymogi uznania go za dowód księgowy, w rozumieniu z § 12 ust. 3 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podstawą zapisów w księdze są inne dowody księgowe, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a)  wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c)  przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d)  podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie, potwierdzeni zawarcia transakcji za pośrednictwem portali internetowych zawiera wiarygodne określenie wystawcy w postaci zanonimizowanej nazwy użytkownika (nick). Pełnymi danymi osobowymi dysponuje pośrednik, tj. administrator portalu. Platformy te są pośrednikami w transakcjach pomiędzy sprzedającym a kupującym i ze względu na ochronę danych osobowych nie udostępniają ich użytkownikom.

Podatnik zaznaczył również, że oprócz potwierdzenia zawarcia transakcji internetowej będzie w posiadaniu innych dowodów wskazujących na poniesienie wydatku, takich jak: potwierdzenie przelewu, wyszczególnione koszty przesyłki oraz koszty prowizji pobierane przez platformę za daną transakcję.

W podsumowaniu interpretacji organ podatkowy potwierdza, że wydatki jakie podatnik ponosi na zakupione a następnie sprzedawane towary w ramach działalności gospodarczej, spełniają definicję kosztu uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl