Premia za polecenie – nie stanowi przychodu pracownika z umowy o pracę

08:54, 16.12.2024 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Pracownik, który otrzyma od swojego pracodawcy premię za tzw. polecenie nowego pracownika do pracy, uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy lecz przychód zaliczany do innych źródeł przychodów.

Jest to stanowisko bardzo korzystne, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Zakwalifikowanie wypłacanej pracownikowi premii za polecenie do innych źródeł przychodów, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 9 ustawy o PIT, pozwala płatnikowi na niepotrącanie zaliczki na podatek oraz nienaliczanie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne od tak uzyskanych przychodów.

Takie stanowisko dyrektor KIS przedstawia w interpretacji iondywidualnej z dnia 6 grudnia 2024 r. (0112-KDIL2-1.4011.776.2024.3.KF).

Należny podatek dochodowy od takiej premii opłaca sam pracownik w rozliczeniu rocznym, na podstawie wystawionej przez płatnika, po zakończeniu roku, informacji w PIT-11.

Pracodawca, który otrzymała omawianą, pozytywną interpretację indywidualną, w opisie stanu faktycznego wskazał, że planuje wypłacać swoim pracownikom premie za polecenie. Premię za polecenie będą mogli u niego otrzymać zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz zleceniobiorcy mający zawarte umowy zlecenia. Przy czym, co ważne, wnioskodawca wskazał że zasady i wysokość należnej premii będą uregulowane w wewnątrzkorporacyjnych dokumentach, tj. będą wynikały z obowiązującego regulaminu wynagradzania pracowników spółki.

Wnioskodawca wskazał jednak, że w jego ocenie premia za polecenie nie jest przychodem ze stosunku pracy ponieważ zawarte z pracownikami umowy o pracę nie zawierają postanowień w zakresie obowiązku dokonywania przez nich poleceń pracownika do pracy. Wnioskodawcy doprecyzował, że cytat: „z umowy o pracę bądź innego dokumentu określającego zakres zadań i czynności pracownika uprawnionego do otrzymania premii nie wynika obowiązek poszukiwania kandydatów do pracy z wyłączeniem pracowników działu personalnego, którzy zostali wykluczeni z możliwości uzyskania premii za polecenie".

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny dyrektor KIS wskazuje, że będąca przedmiotem zapytania premia, wypłacana osobom polecającym pracownika do pracy, jako świadczenie pieniężne, będzie stanowić dla tych osób przychód podlegający opodatkowaniu. Jednakże w odniesieniu do zakwalifikowania ww. premii do odpowiedniego źródła przychodu, należy uznać, że jej wartość nie będzie stanowić dla otrzymujących ją osób przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Skoro bowiem uprawnionymi do jej otrzymania będą osoby, z którymi zawarte umowy o nie zawierają postanowień w zakresie obowiązku dokonywania przez nich poleceń pracownika do pracy - to wypłacona osobom polecającym premia będzie stanowić dla tych osób przychód ze źródła przychodu jakim są "inne źródła", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl