Prokurent bez miesięcznych zaliczek na PIT

11:08, 18.05.2023 Agata Lipińska

Prokurent powołany do pełnienia funkcji, który otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, nie może zwrócić się do spółki z wnioskiem o potrącanie z wynagrodzenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stanowisko takie przedstawił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.271.2023.2.JM.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulanej przepisów prawa podatkowego zwrócił się do Dyrektora KIS podatnik, który uzyskiwał od spółki wynagrodzenie z dwóch tytułów:
-  wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, względem którego pracodawca pełni funkcję płatnika potrącając z wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne;
-  wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta, od której potrącana jest wyłącznie składka zdrowotna.

Wnioskodawca zadeklarował, że nie widzi przeciwskazań, aby pracodawca potrącał zaliczkę na podatek dochodowy, po to, aby przy rozliczeniu rocznym nie dochodziło do sytuacji wymagającej jednorazowej, dużej dopłaty do podatku.

Kluczowe jest, że tytułem wypłaty wynagrodzenia prokurentowi była w opisanej sprawie stosowna uchwała zarządu. To oznacza, że przychodu z tytułu wykonywania prokury nie można zaliczyć do przychodu ze stosunku pracy, bo prokura nie jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Przychodu prokurenta nie można również zaliczyć do przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT, czyli działalności wykonywanej osobiście. Pełnomocnictwo jest umocowaniem wyłącznie do dokonywania czynności prawnych w imieniu i na rzecz osoby je dającej. Nie jest to powołanie do organów spółki. Prokura wykonywana na mocy powołania stanowi jednak szczególne pełnomocnictwo do dokonywania określonych czynności prawnych w imieniu i na rzecz podmiotu dającego umocowanie (powołanie do dokonywania czynności) prokurentowi.

Wobec powyższego świadczenie pieniężne przyznane i wypłacane prokurentowi na mocy uchwały zarządu za sprawowanie przez niego funkcji prokurenta należy zakwalifikować do podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów z innych źródeł - na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy wskazał, że Spółka, w której wnioskodawca pełni funkcję prokurenta nie będzie jako płatnik zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty wynagrodzenia na podstawie uchwały zarządu. Spółka zobowiązana będzie jedynie do sporządzenia i przekazania prokurentowi, jak i właściwemu urzędowi skarbowemu, informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), na podstawie art. 42a ustawy o PIT, z określeniem rodzaju przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

To na prokurencie ciąży obowiązek samodzielnego naliczenia w zeznaniu rocznym i odprowadzenia obliczonego przez niego należnego podatku dochodowego. Oznacza to, że obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na podatniku (prokurencie). Ustawodawca nie przewidział przy tym możliwości umownego przeniesienia tych obowiązków na inny podmiot.

Wnioskodawca nie ma więc podstaw, aby wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o potrącanie z miesięcznego wynagrodzenia z tytułu pełnionej prokury zaliczki na podatek dochodowy. Na podstawie otrzymanej od spółki informacji PIT-11 jest obowiązany do samodzielnego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl