Przedłużenie preferencji w zakresie darowizn na rzecz Ukrainców

11:34, 17.02.2023 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Podatnicy podatku PIT i CIT w 2023 roku mogą ciągle korzystać z preferencji podatkowych przysługujących im do końca 2022 roku w związku z przekazaniem darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Dodane przez ustawodawcę z dniem 1 lutego 2023 roku art. 52zk ustawy o PIT i art. 38 wa ustawy o CIT wskazują, że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:
1)  organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2)   jednostkom samorządu terytorialnego,
3)   wojewodom,
4)   Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
5)   podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

- o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Treść powyższych artykułów przedłuża zatem  okres obowiązywania regulacji ujętych w art. 52zf ustawy o PIT i art. 38 w ustawy o CIT, które obowiązywały do końca 2022 roku.

Uwzględnienie kosztu wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem przedmiotowych darowizn w KUP nie wyklucza możliwości jednoczesnego odliczenia przez podatnika od dochodu lub przychodu darowizny tych rzeczy lub praw majątkowych na zasadach ogólnych, o których mowa w przepisach ustawy o PIT i ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponadto z dniem 2 lutego 2023 roku przeniesiona została do ustawy o CIT regulacja obowiązująca do końca 2022 roku, która była ujęta w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Dodany do ustawy o CIT art. 38wb wskazuje, że koszty darowizn na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych w Ukrainie u podatników rozliczających się w ramach estońskiego CIT nie są zaliczanie do dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym darowizny i nieodpłatne świadczenia realizowane w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. na rzecz ofiar wojny na Ukrainie nie powodują u podatników estońskiego CIT powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Podmioty, które otrzymają w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. darowizny na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych w Ukrainie nie będą rozpoznawały u siebie z tego tytułu przychodów. Wynika to z treści dodanych art. 52zl ustawy o PIT i art. 38xa ustawy o CIT. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl