Przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodów, a obowiązki podatnika
Przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodów wiąże się z uzyskaniem statusu dużego podatnika, a jednocześnie objęciem szeregiem obowiązków. Obowiązki te pragniemy wskazać i omówić w poniższym artykule.
1. Strategia podatkowa – konieczność opracowania oraz zamieszczenia na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej oraz przesłania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego adresu strony internetowej, na której zamieszczono informację o realizowanej strategii podatkowej – do końca 12 miesiąca następującego po zakończeniu roku, w którym przekroczono 50 mln EUR przychodów. Zakres informacji, które powinny znaleźć się w informacji o realizowanej strategii podatkowej zawarto w art. 27c ustawy o CIT.
2. JPK_KR – obowiązek przesyłania jednolitego pliku kontrolnego dotyczącego ksiąg rachunkowy po raz pierwszy. Powstaje on w związku z przekroczeniem 50 mln euro przychodów w 2024 r., a więc podatnikom, którzy nie są pewni czy próg ten przekroczą w roku 2024, ale przekroczyli go w roku 2023, sugerujemy przeprowadzenie prognoz dotyczących roku 2024. Przekroczenie 50 mln EUR przychodów w 2024 będzie obligowało do przesłania po raz pierwszy JPK_KR za 2025 rok w terminie złożenia zeznania za ten rok (a więc w roku 2026). W związku z powyższym, do odpowiedniego przygotowania się do tego obowiązku konieczne jest dostosowanie np. ewidencji (aby możliwe było generowanie i przesyłanie pliku JPK_KR zawierającego wymagane elementy) czy systemu informatycznego.
3. Konieczność przekazania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania o stosowanych w roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Obowiązek ten uszczegółowiono w art. 13a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. W przypadku przekroczenia 50 mln euro przychodów w 2023 r., termin spełnienia obowiązku przypada na dzień 30 kwietnia 2025 roku (ale sprawozdanie ma dotyczyć roku 2024).
4. Zawiadomienie o zmianie naczelnika urzędu skarbowego – przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, wiąże się ze zmianą właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Zmiana następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym przekroczono ową równowartość. Okoliczność ta zobowiązuje również podatnika do zawiadomienia obecnego naczelnika urzędu skarbowego o mającej nastąpić zmianie – w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok zmiany.
Przykład – podatnik przekroczył równowartość 50 mln euro przychodów w roku 2023. Od 1 stycznia 2025 roku automatycznie zmieni się właściwy dla niego naczelnik urzędu skarbowego. W związku z powyższym, na podatniku ciąży obowiązek zawiadomienia dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego o mającej nastąpić zmianie, do 15 października 2024 r.