Termin do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej
Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną należy być właścicielem budynku mieszkalnego na moment złożenia zeznania podatkowego.
Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu przez podatnika będącego właścicielem budynku mieszkalnego, wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (art. 26h PIT).
Katalog wydatków o charakterze termomodernizacyjnym ma charakter zamknięty i jest uregulowany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. W związku z tym, podatnik dokonujący inwestycji powinien przeanalizować poniesione przez siebie wydatki. Dla przykładu wydatkiem o charakterze termomodernizacyjnym mogą być wydatki na docieplenie dachu i wymianę okien dachowych. Jednak wydatkiem o termomodernizacyjnym charakterze nie jest wydatek na wymianę poszycia dachowego (tak interpretacja indywidualna z 2024-06-14 - DOP3.8222.51.2024.CNRU).
W interpretacji przepisów dotyczących przedmiotowej ulgi pomagają objaśnienia podatkowe z 30 marca 2023 r. dot. formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z objaśnień tych wynika, że warunek dotyczący tytułu prawnego do budynku, w którym dokonano wydatków o termomodernizacyjnym musi być spełniony na moment zastosowania ulgi (tj. złożenia zeznania podatkowego, w którym podatnik wykazał ulgę). W tym zakresie mogą się pojawiać problemy praktyczne związane z tym, że zeznania podatkowe w zakresie podatku PIT, które są złożone przed 15 lutego są uznawane za złożone właśnie 15 lutego. Może więc pojawić się problem czy jeżeli podatnik (będący właścicielem budynku, w którym zrealizował prace termomodernizacyjne) złoży zeznanie podatkowe (za rok podatkowy, w którym zrealizował prace) przed 15 lutego, a następnie sprzeda ten budynek to przysługuje mu prawo do ulgi.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie dziennikarza potwierdził że prawo do ulgi przysługuje. To czy podatnik jest właścicielem budynku jest oceniane na moment faktycznego złożenia zeznania podatkowego (czyli wpływu go do organu podatkowego). Nie ma znaczenia, że dla celów ustalania terminu zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku jest ono uznawane za złożone od 15 lutego. Co ważne, w takiej sytuacji, sprzedaż nieruchomości po dacie złożenia zeznania (a przed 15 lutego) nie pozbawia podatnika prawa do ulgi.
Źródło: Informacja Ministerstwa Finansów z 2024-07-04 (https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/594150).