Ulga na robotyzację

07:38, 17.11.2022 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2022 roku zarówno podatnicy podatku CIT jak i PIT mogą skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację. Ulga ta jest przewidziana dla podatników ponoszących wydatki na określone, wymienione w ustawie, cele.

Mechanizm ulgi pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% poniesionych wydatków. Przy czym wydatki te muszą jednocześnie spełniać definicję kosztów uzyskania przychodów,

Katalog kosztów uznawanych za wydatki na robotyzację

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1)  koszty nabycia fabrycznie nowych:
    1. robotów przemysłowych,
   2. maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
   3. maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym,
   4. maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
   5. urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)  koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych;
3)  koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

4)  określone w ustawie opłaty, ustalone w umowie leasingu finansowego, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych określonych w ustawie, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

 Definicja robota przemysłowego

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1. wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2. jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3. jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4. jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Definicja maszyn i urządzeń peryferyjnych

Ustawodawca wyjaśnia czym są maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane poprzez wymienienie przykładów takich maszyn i urządzeń. Jako maszyny i urządzenia peryferyjne zostały wymienione m.in.:
1. jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2. tory jezdne;
3. słupowysięgniki;
4. obrotniki;
5. nastawniki;
6. stacje czyszczące;
7. stacje automatycznego ładowania;

Kiedy najwcześniej można skorzystać z ulgi

Odliczenie w ramach ulgi na robotyzację ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022-2026. Odliczenia dokonuje się poprzez złożenie odpowiednio wypełnionego zeznania za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.

W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu od dochodu podlegającego opodatkoaniu.

Warunki odliczenia

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jeżeli koszty kwalifikowane zostaną zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, to podatnik ten jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym koszty zostały zwrócone, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę.

Roboty przemysłowe nabyte przed 1 stycznia 2022 r

Ani w art. 38eb ustawy o CIT, ani w art. 52jb ustawy o PIT, ani w żadnym innym artykule tych ustaw nie zostały zawarte zapisy wskazujące, że zastosowanie ulgi na robotyzację możliwe jest tylko i wyłącznie w stosunku do robotów przemysłowych nabytych po 1 stycznia 2022 r. Kluczowy jest moment rozpoznania amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodu, a nie moment faktycznego nabycia robota i wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.

Powyższe potwierdza przykładowo indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.415.2022.2.AR, w której wskazano, że „ Art. 38eb ust. 5 Ustawy o CIT wskazuje, że odliczenie, o którym mowa w ust. 1 artykuły 38eb ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. (…) w stosunku do odpisów amortyzacyjnych rozliczanych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r. - dokonywanych od Robota spełniającego definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 u.p.d.o.p., nabytego oraz wprowadzonego do ewidencji środków trwałych jeszcze w 2021 r. - możliwe będzie zastosowanie ulgi na robotyzację, skoro jak wynika z wniosku Wnioskodawca osiąga/będzie osiągać przychody inne niż z zysków kapitałowych.”

Analogiczne stanowisko przyjął Dyrektor KIS w interpretacji z 31 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.221.2022.2.AW, w której czytamy: „W  przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb u.p.d.o.p. przez Wnioskodawcę osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych - odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów) będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację. Wobec powyższego, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że Spółka będzie uprawniona w poszczególnych latach podatkowych 2022-2026 do odliczania od podstawy opodatkowania 50% kwoty dokonanych w danym roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych od robotów nabytych przed 2022 r.”

Przykład

Spółka będąca podatnikiem CIT nabyła w 2021 roku nowego robota przemysłowego, wprowadziła go do ewidencji środków trwałych i od sierpnia 2021 roku rozpoczęła dokonywać od  niego odpisów amortyzacyjnych. Spółka będzie mogła w ramach ulgi na robotyzację w latach podatkowych 2022-2026 odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kwoty dokonanych latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych.

Planowane zmiany

Zgodnie z projektem Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw do przepisów odnoszących się do ulgi na robotyzację zarówno w ustawie o CIT, jak i w ustawie o PIT ma zostać dodany przepis, zgodnie z którym nie będą podlegać odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację dotyczące działań lub aktywów:
1) o których mowa w określonych przepisach dyrektywy 2003/87/WE odnoszących się do emisji z działań oraz gazów cieplarnianych wymienionych w załącznikach do tej dyrektywy
2) związanych z działalnością:
  1. polegającą na wydobywaniu, przetwarzaniu, dystrybucji, składowaniu lub spalaniu paliw kopalnianych,
  2. składowisk odpadów, spalarni odpadów i instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.

Przepisy te, planowo, mają mieć zastosowanie  do kosztów poniesionych od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 stycznia 2023 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl