Ulga na robotyzację nie tylko na roboty produkcyjne
Wprawdzie początkowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stał na stanowisku, że odliczenie związane z ulgą na robotyzację przysługuje tylko na urządzenia, które służą do produkcji, to jednak w interpretacji indywidualnej z 26 maja 2023 r. Dyrektor KIS przyznał, że odliczeniu podlega także nabycie robota przemysłowego, którego przeznaczeniem jest pakowanie produktów wytworzonych przez przedsiębiorcę.
W omawianej interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wyjaśnił, że w związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych stale usprawnia i automatyzuje swoją produkcję poprzez nabywanie maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych. Na potrzeby realizowanej produkcji, Wnioskodawca nabył zespół środków trwałych, w postaci wieloformatowych linii pakujących do produktów mięsnych, w tym dwa egzemplarze robota służącego do załadunku produktów do pudełek i/lub plastikowych pojemników.
Pytanie Wnioskodawcy dotyczyło m.in. stwierdzenia, czy omawiany robot spełnia definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zwrócić uwagę, że przepis ten wymaga m.in. spełnienia łącznie czterech warunków, zaś niektóre z nich literalnie odnoszą się do działalności produkcyjnej podatnika (np. robot przemysłowy musi być połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów).
W ocenie Wnioskodawcy, naturalnym się wydaje, że współczesne wymogi (zarówno formalne, jak i jakościowe oraz biznesowe) nakładają na Wnioskodawcę obowiązek odpowiedniego zapakowania produktów (będących produktami o charakterze żywnościowym). Bez właściwego opakowania produktów Spółki, nie można mówić o zakończonym procesie produkcyjnym. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nabyty składnik majątku spełnia definicję robota przemysłowego, a tym samym wydatki poniesione z tego tytułu stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację (art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznając rację Wnioskodawcy, odstąpił od uzasadnienia prawnego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2023 r. zn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD