Ulga z tytułu wychowania dzieci przysługuje rodzicom faktycznie wykonującym władzę rodzicielską
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2017 r. (3063-ILPB1-2.4511.46.2017.3.DJ) potwierdził, że jednym z istotnych warunków, które muszą być spełniane przez rodzica, który zamierza skorzystać z ulgi z tytułu wychowania dzieci jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która po rozwodzie z mężem samodzielnie wychowywała dwójkę dzieci. Wnioskodawczyni wskazała, że ojciec dzieci posiada ograniczoną władzę rodzicielką. Spotyka się on tylko sporadycznie z dziećmi – raz w tygodniu na okres od godziny do 3 godzin. Nie bierze udziału w sprawowaniu władzy rodzicielskiej – wypełniając obowiązek alimentacyjny nałożony wyrokiem sądu o rozwodzie.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny wnioskodawczyni złożyła wniosek o wydanie interpretacji w zakresie wskazania, czy w stosunku do obojga dzieci przysługuje jej prawo do odliczenia ulgi na dzieci.
Organ przyznał rację podatniczce wskazując, że prawo do skorzystania z ulgi na dzieci przysługuje w przypadku faktycznego wykonywania władzy rodzicielskiej. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem oraz spełnianie obowiązków alimentacyjnych nie jest wystarczające do skorzystania z odliczenia.
Dlatego też organ wskazał, że jeżeli wnioskodawczyni samodzielnie wykonuje władzę rodzicielską, to przysługuje jej wyłączne prawo do skorzystania z ulgi, na dwoje dzieci.
Jednocześnie organ zaznaczył, że interpretacja została wydana w oparciu o opis stanu faktycznego złożony we wniosku. Pełne ustalenia faktyczne, co do tego, który z rodziców i w jakim zakresie wykonywał władzę rodzicielską, będą mogły być dokonane wyłącznie w postępowaniu podatkowym.