Umowa o pomocy przy zbiorach – jak rozliczamy podatek.

12:04, 30.05.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Z dniem 18 maja b.r. weszły w życie przepisy przewidujące nowy typ umowy cywilnoprawnej dedykowanej dla osób świadczących pracę sezonową w rolnictwie. Rolnicy mają prawo zatrudniać do pracy, zarówno osoby krajowe jak i zagraniczne, na podstawie tzw. umowy o pomoc w rolnictwie.

Zawarcie tego rodzaju umowy skutkuje, po stronie rolników, obowiązkiem wystawiania informacji podatkowej na formularzu PIT-8C oraz przesłania jej do właściwego urzędu skarbowego jak i dla podatnika.

Powyższe zmiany wynikają ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2018.858), które w art. 91a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników definiują nowy tym umowy cywilnoprawnej zwany umową o pomoc przy zbiorach. Przez umowę o pomocy przy zbiorach pomocnik rolnika zobowiązuje się do świadczenia pomocy przy zbiorach określonych w ustawie produktów rolnych, a także ziół i roślin zielarskich, takich jak chmiel, owoce, warzywa, tytoń, czy inne, w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas, a rolnik do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc.

W umowie o pomocy przy zbiorach określony powinien być, między innymi, zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pracy przy zbiorach. W nowych przepisach zapisano też wprost, że wykonywanie czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy.

Kto płaci podatek?  

Przepisy art. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw wskazuje, że przychody uzyskiwane przez osobę fizyczna na podstawie zawartej z rolnikiem umowy o pomoc przy zbiorach, stanowią przychody podlagające opodatkowaniu zaliczane do pozostałych źródeł przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem przychody uzyskiwane na podstawie takiej umowy będę podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tym, że zobowiązanym do zapłaty podatku będzie samodzielnie osoba pracująca (pomocnik rolnika). Rolnik wypłacający należność swojemu pomocnikowi nie pełni funkcji płatnika podatku. Zatem nie będzie on musiał naliczać i potrącać zaliczek na podatek dochodowy. Będzie miał jednak obowiązek wystawienia, w terminie do końca lutego następnego roku, informacji podatkowej na formularzu PIT-8C. Informacja taka będzie musiała zostać wysłana zarówno dla podatnika jak też właściwego urzędu skarbowego. Te zmiany wynikają ze znowelizowanego art. 42a ust. 2 ustawy o p.d.o.f, wskazujące, że obowiązek wystawiania informacji podatkowych dotycz również rolnika, który dokonuje wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach.

Dodatkowo w nowo dodanym przepisie art. 44 ust. 1g ustawy o p.d.o.f., wskazuje się, że podatnik uzyskujący przychody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, czyli 18%. Przepis ten zatem wskazuje na dowolność, a nie na obowiązek, samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku przez osobę świadczącą pracę na podstawie tego nowego typu umowy.

Niestety ustawodawca nie daje prawa do pomniejszenia uzyskanych za pracę w rolnictwie przychodów o jakiekolwiek koszty uzyskania przychodu. W art. 24 ust. 21 ustawy o p.d.o.f. zapisano bowiem, że dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód z tego tytułu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Pozytywnym rozwiązaniem podatkowym jest natomiast zwolnienie od podatku przewidziane w nowym przepisie dodanym do art. 21 ust. 1 pkt 144, wskazującym, iż wolna od podatku jest wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika pomocnikowi rolnika w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl