Wydatki związane z imprezą okolicznościową należy odpowiednio rozdzielić

07:52, 16.07.2024 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej zgodził się z podatnikiem i potwierdził, że w razie organizacji imprezy jubileuszowej koniecznym jest rozgraniczenie wydatków ponoszonych na rzecz pracowników oraz pozostałych podmiotów w celu prawidłowej identyfikacji kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej i zainteresowany jest organizacją jubileuszu. W organizowanej imprezie udział mają wziąć:

  • pracownicy szpitala zatrudnieni na umowę o pracę,
  • lekarze świadczący usługi medyczne u Wnioskodawcy na podstawie umów cywilno-prawnych,
  • osoby spoza szpitala, tj. kontrahenci czy władze miasta.

Do przykładowych wydatków związanych z organizacją jubileuszu należeć będą wydatki poniesione na wynajem sali, usługę cateringową, usługę fotograficzną, usługę konferansjera czy koncert.

Wnioskodawca podkreślił, że wydatki poniesione w związku z udziałem pracowników w jubileuszu mają na celu zwiększenie przychodów Wnioskodawcy poprzez lepsze zmotywowanie pracowników do wydanej i efektywnej pracy.  Udział pracowników w Jubileuszu ma na celu okazanie wdzięczności za ich pracę, ale jednocześnie spotkanie to ma charakter integracyjny, motywacyjny, pogłębiający relacje i więzi zespołowe co będzie się przekładało na bardziej efektywne wykonywanie obowiązków służbowych, większą skuteczność wspólnych działań, lepszą wydajność i organizację pracy.

Wnioskodawca uczestnictwo pozostałych gości w jubileuszu tłumaczył chęcią wykreowania pozytywnych relacji, dlatego też w stosunku do tych osób, zdaniem Wnioskodawcy podejmowane są działania o charakterze reprezentacyjnym.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy ww. wydatki stanowić będą jego koszty uzyskania przychodu. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki, które poniesie na organizację jubileuszu przypadające na pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, gdyż mają one na celu poprawę osiąganych przez Wnioskodawcę wyników gospodarczo-ekonomicznych, zarówno dzięki wzrostowi zaangażowania w wykonywaną pracę wśród pracowników. Niewątpliwie spotkania pracowników poza miejscem pracy w oderwaniu od codziennych problemów firmowych sprzyjają polepszeniu komunikacji, umocnieniu więzi z pracodawcą oraz mają wpływ na integrację zespołu. Wnioskodawca wskazał także, że organizowane spotkanie okolicznościowe jest elementem kultury organizacji i spełnia ważne funkcje, np. pracodawca ma możliwość złożenia podziękowań pracownikom za ich wkład w pracę.

Odnosząc się natomiast do wydatków ponoszonych w związku z udziałem w organizowanym wydarzeniu lekarzy świadczących usługi medyczne na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osób spoza szpitala tj. kontrahentów, władz miasta, członków organów władz tworzących, zdaniem Wnioskodawcy, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z uczestnictwem w tym spotkaniu ww. osób nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich związek z uzyskaniem przychodów, czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów jest zbyt odległy, a jednocześnie z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe.

DKIS zgodził się z zaprezentowanym przez Wnioskodawcę stanowiskiem w całości i odstąpił od uzasadnienia prawnego.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 maja 2024 r. zn. 0111-KDIB2-1.4010.138.2024.MM

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl