Wynajem majątku od wspólnika nie zawsze z eCIT

08:13, 20.06.2024 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji indywidualnej podkreślił, że ocena, czy dane świadczenie stanowi ukryty zysk wymaga ustalenia, czy jego wypłata wykonana jest w związku z prawem do udziału w zysku. 

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem działalności jest świadczenie usług transportowych. Od 1 stycznia 2024 r. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Wnioskodawca wskazał, że wynajmuje od wspólników naczepy ciężarowe, powierzchnię magazynową oraz powierzchnię biurową. Najem związany jest z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą i prowadzony jest odpłatnie i przy zastosowaniu cen rynkowych.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia i doprecyzowaniu stanu faktycznego, Wnioskodawca wskazał, że do zawarcia umów najmu doszłoby nawet wtedy, gdyby strony umowy najmu nie były ze sobą powiązane. Wspólnicy wyposażyli Spółkę w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W odpowiedzi na wezwanie podkreślono również, że zawarcie omawianych umów najmu nie miało na celu dokapitalizowania Spółki.

Mając na uwadze ww. stan faktyczny, Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy zawarte przedmiotowe umowy najmu ze wspólnikami będą spełniać definicję ukrytego zysku w rozumieniu ustawy o CIT. Zdaniem Wnioskodawcy, ww. umowy nie powinny stanowić ukrytych zysków, m.in. z uwagi na fakt, że nie zostały zawarte i nie są wykonywane w związku z prawem wspólników do udziału w zysku Spółki.

DKIS zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Spółkę i wskazał, że przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji. Aby ukryte zyski stanowiły podstawę do opodatkowania eCIT, to muszą być to świadczenia:

  • wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
  • inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym,
  • wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
  • wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

DKIS podkreślił, że w przedmiotowej sprawie kluczowym jest ustalenie, czy transakcja wykonywana jest w związku z prawem do udziału w zysku. Z definicji ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wynika bowiem, że tego rodzaju świadczenie musi być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku.

Podkreślono, że ocena transakcji powinna uwzględnić fakt, czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie powiązania podmiotów. W relacji spółka-wspólnik istotne może być to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości). Finalnie DKIS zgadzając się ze stanowiskiem Wnioskodawcy stwierdził, że tego rodzaju transakcja nie jest wykonywana w związku z prawem do udziału w zysku.

Interpretacja indywidualna DKIS z 16 maja 2024 r. zn. 0114-KDIP2-2.4010.117.2024.2.PK

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl