Zapłata za skradziony towar nie podlega eCIT

08:22, 18.11.2024 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz kolejny potwierdził, że wydatki odszkodowawcze, związane z charakterem działalności prowadzonej przez podatnika nie powinny co do zasady podlegać opodatkowaniu eCIT.

Warto zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu DKIS posłużył się pojęciem „zawinienia”. Wprawdzie ustawodawca nie posługuje się tym pojęciem w ustawie o CIT, to jednak sformułowanie to może wskazywać, że organy podatkowe w przypadku chęci objęcia określonych wydatków opodatkowaniem (jako wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą) będą „doszukiwać się” winy podatnika w zakresie powstałej szkody.

Podatnicy, którzy wybrali rozliczenie na podstawie eCIT nie uwzględniają w rozliczeniu podatkowym kosztów uzyskania przychodów, jak ma to miejsce w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych. W eCIT podatnicy natomiast opodatkowują m.in. transakcje, które nie są związane z działalnością gospodarczą. Jako, że ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o CIT tego pojęcia, kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy opodatkowaniu powinny podlegać np. wydatki poniesione w związku ze szkodą powstałą w majątku podatnika. W opublikowanych objaśnieniach podatkowych Minister Finansów tłumaczy, że opodatkowaniu eCIT powinny podlegać wydatki publicznoprawne o charakterze sankcyjnym, np. kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego. Inny jest jednak charakter wydatków koniecznych do pokrycia szkody wyrządzonej kontrahentowi – co do zasady bowiem tego rodzaju odpowiedzialność należy poczytywać jako cywilnoprawną.    

W stanie faktycznym będącym przedmiotem wydanej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, Wnioskodawca tłumaczył, że przyjął od kontrahenta zlecenie przewozu towaru. Podczas transportu doszło do jego całkowitej kradzieży. Wnioskodawca zgłosił kradzież organom ścigania, co zostało udokumentowane protokołem. Z uwagi na powstałą szkodę, kontrahent wystawił Wnioskodawcy notę obciążeniową tytułem odszkodowania. Wnioskodawca opłacił kwotę wynikającą z noty, a następnie wystąpił do ubezpieczyciela o odszkodowanie w związku z kradzieżą towaru. Ubezpieczyciel pokrył część wydatków poniesionych w związku z powstałą szkodą.

Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy wydatki poniesione na pokrycie szkody powstałej w wyniku kradzieży powinny podlegać opodatkowaniu eCIT jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca podkreślił, że jego zdaniem nie jest to wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, a tym samym nie powinien on podlegać opodatkowaniu eCIT.

DKIS potwierdził stanowisko Wnioskodawcy i wyjaśnił, że zapłata noty za kradzież towaru nie była związana z nieprawidłowościami, których powstanie zostało spowodowane przez Wnioskodawcę. Kradzież została zgłoszona na Policję i udokumentowana protokołem. Firma ubezpieczeniowa, do której zgłoszono szkodę przyznała i wypłaciła odszkodowanie. DKIS potwierdził, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki w istocie świadczą o związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, dodatkowo charakterystyczną dla branży transportowej. Odszkodowania są ponoszone dodatkowo wskutek prowadzenia takiej działalności jako działalności o charakterze zarobkowym i wykazują związek z tą działalnością.

DKIS podkreślił, że nie są to „publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym”, zaś odpowiedzialność wynika ze stosunków cywilnoprawnych łączących Spółkę z kontrahentami i jest efektem zawartej umowy/uzgodnień w zakresie realizacji działalności przewozowej (transportowej).

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2024 r. zn. 0111-KDIB2-1.4010.458.2024.2.AJ

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl