INTRASTAT w 2024 r. ? Prezes GUS zaakceptował nowe progi

09:02, 22.12.2023 Natalia Ołówko-Przydatek - doradca podatkowy

Departament Handlu i Usług poinformował, że Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Ich wysokość wzrosła w stosunku do 2023 r. zarówno w progach podstawowych, jak i szczegółowych dla obu kierunków.

INTRASTAT to system gromadzenia danych stosowany do dostarczania informacji statystycznych dotyczących wywozów i przywozów towarów w ramach Unii Europejskiej nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego.

Zgłoszenie INTRASTAT, to zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne przekazanie organom celnym w postaci elektronicznej, sporządzonych w określony sposób, informacji dla celów ewidencji i statystyki dotyczącej obrotu towarowego z państwami członkowskimi Unii.

Podmioty (przedsiębiorcy) zobowiązane do przekazywania danych dotyczących ich obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej są zobligowane do dokonywania zgłoszeń na zgłoszeniu INTRASTAT – PRZYWÓZ i zgłoszeniu INTRASTAT – WYWÓZ. Jest to zbiorcza, miesięczna informacja o dokonanych w ciągu danego okresu sprawozdawczego przywozach i wywozach towarów.

Okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w trakcie którego dokonano wewnątrzwspólnotowej wymiany towarowej (wywozu lub przywozu towarów). Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy zgłoszenie INTRASTAT.

Jednak nie każdy, kto przeprowadza wewnątrzunijne transakcje, jest zobowiązany do składania deklaracji informacyjnych. Obowiązek przekazywania takich informacji spoczywa na podmiotach, które przekroczyły pewne ustalone progi. Progi takie ogłasza na każdy rok podatkowy Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. 

Wartości progów statystycznych w systemie INTRASTAT, które mają obowiązywać w 2024 r. przedstawiają się następująco:

  • Próg podstawowy w przywozie: 6 200 000 zł
  • Próg podstawowy w wywozie: 2 800 000 zł
  • Próg szczegółowy w przywozie: 103 000 000 zł
  • Próg szczegółowy w wywozie: 150 000 000 zł

Przekroczenie progu szczegółowego powoduje, że podmiot zobowiązany jest do informowania o transakcjach w szerszym zakresie danych niż przy progu podstawowym.

Podmiot, na którym ciąży obowiązek sprawozdawczy, a który nie będzie prawidłowo wykonywać nałożonych na niego obowiązków, jest narażony na sankcje karne określone w Ustawie Prawo Celne z 19 marca 2004 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl