Nie będzie zmiany limitów płatności gotówkowych
Ostatecznie postanowiono, że nie będzie zmniejszenia limitu transakcji gotówkowej w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami z kwoty 15 000 zł do 8 000 zł. Nie będzie również ograniczeń w płatnościach gotówkowych w transakcjach zawieranych z konsumentami.
Na posiedzeniu sejmu w dniu 16 czerwca 2023 r. uchwalono ustawę zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawą tą uchylono definitywnie przepisy zawarte dotychczas w ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, których wejście w życie zaplanowane było na 1 stycznia 2024 r. Chodzi o obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami oraz zaplanowany obowiązek płatności bezgotówkowych w przypadku transakcji zawieranych z konsumentem.
Posłowie przegłosowali zamiany. W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej wskazano, że obniżenie limitu płatności gotówkowych mogłoby prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel. Problemy tego typu mogą być utrudnieniem w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej. Ponadto obowiązek dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego prowadzi do zwiększenia ogólnych kosztów transakcji, co finalnie przekłada się na wzrost cen towarów i usług dla konsumentów.
Analogicznie, przepisy wprowadzające ograniczenia w obrocie gotówkowym względem konsumentów wiązałyby się z wprowadzeniem dodatkowych obciążeń dla konsumentów, wymuszających zakładanie rachunków bankowych lub zawieranie umów o kartę płatniczą i będą generowały dodatkowe koszty transakcyjne. Mając na względzie trudną sytuację konsumentów w związku z wysoką inflacją spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie posłowie uznali, że konieczne jest zniesienie ograniczeń w tym zakresie również względem konsumentów.