Od 1 czerwca spółki będą musiały składać w KRS oświadczenia, czy są cudzoziemcami
Z dniem 1 czerwca 2017 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw nowelizujące ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zmiany te mają na celu ułatwienie wykonywania obowiązku przez sądy, zobligowane (na podstawie znowelizowanego art. 8a ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców) do przesyłania ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych:
1. odpisów prawomocnych orzeczeń: o stwierdzeniu nabycia spadku oraz na którego podstawie cudzoziemiec nabył nieruchomość położoną na terytorium Polski lub nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej, w tym odpis europejskiego poświadczenia spadkowego;
2. kopii dokumentów złożonych do akt rejestrowych, z których wynika, że doszło do nabycia lub objęcia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków przez cudzoziemca w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Do tej pory sądy rejestrowe przesyłały te postanowienia, co do których z akt rejestrowych wprost wynikało, że akcje lub udziały zostały nabyte lub objęte przez cudzoziemca. Sądy dotychczas nie były zobowiązane do prowadzenia dodatkowych czynności wyjaśniających, czy dana spółka jest czy nie jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W praktyce prowadziło to do tego, że nie wszystkie wymagane postanowienia sądu były przesyłane do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Nowe regulacje mają to zmienić.
Zgodnie z nowym art. 19c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców lub zmianę wpisu obejmującą nabycie lub objęcie udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków oraz w przypadku złożenia do akt rejestrowych dokumentów w trybie art. 9 ust. 2, zawierających informacje o zmianach wspólników spółki, wnioskodawca (spółka) będzie zamieszczać oświadczenie, czy jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W przypadku posiadania statusu cudzoziemca wnioskodawca (spółka) będzie zobligowany zamieścić także oświadczenie, czy jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców cudzoziemcem jest:
1) osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
2) osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
3) nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w pkt 1 lub 2, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych
4) osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki będące cudzoziemcami.
W przypadku spółki handlowej za kontrolowaną, w rozumieniu ustawy, uważa się spółkę, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami, albo mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów art. 4 § 1 pkt 4 lit. b lub c, lub e ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.
Zgodnie z nowelą ww. informacje będą przekazywane sądowi we wniosku składanym na urzędowym formularzu lub podczas wypełniania wniosku o rejestrację spółki z wykorzystaniem wzorca umowy spółki. Powyższe oświadczenia mają być dla sądów rejestrowych podstawowym źródłem informacji o statusie danego podmiotu i ułatwieniem w realizacji obowiązku wynikającego z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Z początkiem czerwca br. wejdzie również w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania. Rozporządzenie zmieni kilkanaście wzorów wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dostosowując je m. in. do zmian w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.