Zmiana przepisów dotyczących funkcjonowania Biur Informacji Gospodarczej

08:24, 25.10.2017 Ewelina Nawrocka

Z dniem 13 listopada 2017 roku wejdzie w życie część przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, dotyczących funkcjonowania Biur Informacji Gospodarczej. Nowe regulacje przyniosą korzyści zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom. Poniżej  obszary, w których wystąpiły najistotniejsze zmiany.

Ochrona dłużnika. Od 13 listopada dłużnicy zyskają nowe narzędzie do obrony przed umieszczeniem w BIG nieprawdziwych informacji na ich temat. Dotychczasdłużnik mógł interweniować dopiero po dokonanym wpisie. W przypadku, gdy dłużnik kwestionuje istnienie lub wysokość należności pieniężnej lub odsetek z tytułu niezapłacenia należności w terminie, na podstawie nowych przepisów będzie miał on możliwość wniesienia sprzeciwu nie tylko wobec samego wpisu do BIG, ale także wobec zamiaru dokonania takiego wpisu przez wierzyciela.  

Jeżeli zatem dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji do BIG, może on złożyć do wierzyciela sprzeciw wobec zamiaru wpisu w bazie BIG-u. Od 13 listopada wystawione przez wierzyciela wezwanie do zapłaty powinno zawierać klauzulę informującą dłużnika o możliwości zgłoszenia sprzeciwu.

Jeśli wierzyciel nie uwzględni wniesionego przez dłużnika sprzeciwu, w którym dłużnik uznaje wierzytelność za przedawnioną lub kwestionuje istnienie zobowiązania w całości lub w części, wierzyciel jest obowiązany zawrzeć te dane w informacji przekazywanej do biura. Powyższe zmiany nie tylko zwiększą ochronę słusznych praw dłużników, ale także poprawią wiarygodność i aktualność rejestrów.

Zobowiązanie Biur do dzielenia informacji między sobą. Wejście w życie nowych przepisów umożliwi złożenie jednego wniosku, na podstawie którego będzie możliwe pozyskanie informacji gospodarczych o podmiocie niebędącym konsumentem ze wszystkich lub z wybranych BIG-ów, a nie tylko z jednego, jak dotychczas.

Dostęp do wielu rejestrów publicznych. Obecnie BIG posiada dostęp jedynie do rejestru PESEL. Po wejściu w życie nowych przepisów Biura będą mogły korzystać również z informacji zwartych w:

  • Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej,
  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości,
  • Rejestrze Należności Publicznoprawnych.

Powyższe oznacza, że zakres informacji, jakie można będzie uzyskać od Biura będzie znacznie szerszy, niż do tej pory. Obecnie biura prowadzą rejestry obejmujące wyłącznie zobowiązania cywilnoprawne, a informacje, jakimi dysponują, ograniczone są jedynie do tych, które przekażą sami wierzyciele. Po zmianach, na podstawie złożonego wniosku klient otrzyma dane z wszystkich rejestrów publicznych, w których gromadzone są dane o dłużnikach (po uruchomieniu w 2018 roku RNP oraz Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości możliwe będzie m. in. uzyskanie danych o bezskutecznych egzekucjach wobec dłużników).

Możliwość tworzenia analiz wiarygodności płatniczej. Na podstawie nowo dodanego rozdziału 4a ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Biura Informacji Gospodarczych na zlecenie swoich klientów będą mogły dokonywać analiz wiarygodności płatniczej podmiotów niebędących konsumentami. Biura będą tworzyć modele predykcyjne, czyli analizy możliwych przyszłych zachowań płatniczych przedsiębiorcy.

Odpowiedzialność odszkodowawcza wierzyciela i Biura za nieusunięcie lub niezaktualizowanie informacji o dłużniku w bazach BIG. Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wpisanie dłużnika do rejestru z naruszeniem przepisów, brak zgłoszenia wniosku o aktualizację wpisu lub brak zgłoszenia wniosku o wykreślenie dłużnika z rejestru. Odpowiedzialnością objęte zostaną również Biura, które mimo obowiązku nie usuną albo nie zaktualizują informacji na temat dłużników znajdujących się w bazach Biur.

Powyższe zachowania stanowić będą czyn nieuczciwej konkurencji.

Ponadto, z dniem 13 listopada 2017 roku wejdą w życie zmiany dotyczące:

  • możliwości wpisania dłużnika do BIG już po upływie 30 dni od upływu terminu płatności (do tej pory termin ten wynosił 60 dni);
  • wydłużenia terminu ważności upoważnienia otrzymanego od konsumenta do sprawdzenia informacji na jego temat w bazie BIG z 30 do 60 dni;
  • możliwości umieszczenia w BIG tylko tych wierzytelności, dla których od dnia wymagalności lub dnia stwierdzenia roszczenia tytułem wykonawczym nie upłynęło 10 lat.

 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl