Zwolnienie z VAT usług medycznych ? wybrane wątpliwości (RP, 25.10.2023 r.)

09:10, 25.10.2023 Natalia Ołówko-Przydatek - doradca podatkowy

Badania z zakresu medycyny pracy, badania psychologiczne czy usługi masażu to tylko niektóre świadczenia, których opodatkowanie na gruncie ustawy o VAT stwarza problemy.

W art. 43 ustawy o VAT zawarto katalog zwolnień przedmiotowych, które – poza nielicznymi wyjątkami – podatnicy stosują obligatoryjnie (nie mogą z nich zrezygnować). Ważne jest, aby każdorazowo weryfikować, czy świadczona usługa (lub dostawa) podlega (bądź nie) zwolnieniu. W katalogu tym ustawodawca przewidział m.in. zwolnienie związane ze świadczeniem usług medycznych.

W przypadku usług medycznych kluczowe są przede wszystkim regulacje art. 43 ust. 1 pkt 18–19a. W myśl tych przepisów zwalnia się od VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia:
-  wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (art. 43 ust. 1 pkt 18),
-  świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (art. 43 ust. 1 pkt 18a),
-  świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15.04.2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 991), psychologa (art. 43 ust. 1 pkt 19).

Pełny tekst artykułu opublikowano w Dzienniku Rzeczpospolita, 25.10.2023 r. (Zwolnienie z VAT usług medycznych – wybrane wątpliwości)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl