Nie skorygujesz błędnej stawki VAT przy sprzedaży fiskalnej
Zafiskalizowanie sprzedaży jest czynności jednorazową i nieodwracalną, gdyż kasa rejestrująca nie dopuszcza anulowania paragonu ani korekty in minus.
Każde zdarzenie skutkujące zmniejszeniem zafiskalizowanej już sprzedaży wymaga dodatkowego udokumentowania i ujęcia w odrębnych ewidencjach korekt sprzedaży fiskalnej, prowadzonych zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Co ważne, nie każda pomyłka lub błąd, w wyniku których zarejestrowano sprzedaż z zawyżoną kwotą podatku może zostać skorygowana. Do tej kategorii zalicza się przypadki, w których zastosowano wyższą stawkę VAT, jeżeli korekta spowodowałaby bezpodstawne wzbogacenie się sprzedawcy, czyli - z nielicznymi wyjątkami - jeżeli sprzedawca nie zwróci nabywcy różnicy w cenie. Takie podejście znajduje poparcie w orzecznictwie TSUE, na które organy podatkowe chętnie się powołują.
Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 16 marca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.780.2022.3.JM. W sprawie będącej przedmiotem wniosku podatnik, w stosunku do usług gastronomicznych błędnie stosował stawkę VAT 23%, zamiast stawki 8%. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych była fiskalizowana. Wnioskodawca zaprowadził ewidencję korekt sprzedaży fiskalnej zgodnie z wymogami przepisów oraz udokumentował i wyliczył kwotę różnicy. W tym stanie faktycznym zwrócił się z pytaniem o możliwość korekty sprzedaży zafiskalizowanej w zakresie stawki podatku i stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT. Organ interpretujący, powołując się na orzecznictwo TSUE, jak i orzecznictwo NSA, odmówił prawa do korekty, z uwagi na brak zwrotu na rzecz nabywców różnicy w kwocie podatku. Organ podkreślił, że „w odniesieniu do świadczonych usług, które zostały zaewidencjonowane (..) wyłącznie przy użyciu kasy rejestrującej, ponieważ nie jest Pan w stanie zidentyfikować klientów, ani też nie dokonał/nie dokona im zwrotu różnicy ceny z uwagi na błędnie rozliczoną stawkę, nie przysługuje Panu prawo do skorygowania stawki i kwoty podatku VAT z 23% na 8%, a w konsekwencji i korekty deklaracji podatkowych. Zatem sam fakt zaprowadzenia odrębnej ewidencji sprzedaży, przy braku spełnienia pozostałych przesłanek tj. zidentyfikowania nabywcy usługi oraz zwrotu zawyżonej kwoty podatku VAT, nie spowoduje spełnienia warunków pozwalających na dokonanie korekty sprzedaży”.