Od 2017 r. deklaracje VAT miesięczne oraz elektroniczne

12:43, 22.11.2016 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wprowadza się zmiany do ustawy o VAT nakierowane na uszczelnienie sytemu podatku od towarów i usług oraz eliminowanie oszust w zakresie rozliczeń tego podatku. Zgonie z uchwaloną przez Sejm w dniu 16 listopada br. nowelą (wersja przekazana do Senatu), Ich elementem jest ograniczenie możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych oraz wprowadzenie wymogu przesyłania deklaracji oraz informacji podsumowujących VAT drogą elektroniczną.

Rozliczenia kwartalne wyłącznie dla małych podatników

Za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się od 1 stycznia 2016 r. podatnicy, którzy nie spełniają definicji małego podatnika będą oni zobligowani do składania miesięcznych deklaracji VAT-7.

Przypomnijmy, że za małego podatnika na gruncie ustawy o VAT uważa się podatnika podatku od towarów i usług:

- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

- prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro;

Posiadanie statusu małego podatnika nie będzie jedynym kryterium uwzględnianym przy ocenie możliwości wyboru kwartalnego okresu rozliczeniowego w VAT.

Uprawnienie takie nie będzie bowiem przysługiwało podatnikom w okresie 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Ponadto – podobnie jak obecnie - deklaracji kwartalnych nie będą mogli składać mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub poprzedzających go 4 kwartałach realizowali dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (dostawy rodzące odpowiedzialność solidarną po stronie nabywcy) chyba, że w żadnym z miesięcy ww. okresów wartość netto takich dostaw nie przekroczyła kwoty 50000 zł.

Miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE oraz VAT-27

Przepisy nie będą już przewidywały możliwości składania informacji podsumowujących za okresy kwartalne. Zarówno informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE, jak również  informacje podsumowujące w obrocie krajowym VAT-27, będą składane w każdym przypadku za okresy miesięczne.

Obowiązek elektronicznej wysyłki deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowujących

Nowela wprowadza wymóg elektronicznej wysyłki deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowujących VAT-UE i VAT-27, jak również korekt tych dokumentów.

Możliwość korzystania z formy papierowej ma dotyczyć wyłącznie deklaracji VAT-7 pod warunkiem, że podatnik spełni łącznie następujące warunki:

- nie jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE,

- nie realizuje dostaw ani nie świadczy usług objętych odwrotnym obciążeniem w transakcjach krajowych,

- nie jest obowiązany na mocy przepisów ustaw o podatkach dochodowy do składania deklaracji, zeznań, informacji oraz rocznego odliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Końcowo warto wspomnieć, że w świetle znowelizowanych przepisów Kodeksu karnego skarbowego, niezachowanie właściwej formy przy składaniu informacji podatkowych ma stanowić wykroczenie skarbowe, zagrożone karą grzywy.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl