Odliczenie VAT przy wykupie leasingowanego samochodu osobowego przeznaczonego do odsprzedaży
Wykup z leasingu samochodu osobowego z przeznaczeniem wyłącznie do sprzedaży może uzasadniać pełne odliczenie podatku VAT z faktury otrzymanej od leasingodawcy, również wówczas, gdy przedmiot działalności nabywcy nie obejmuje odsprzedaży samochodów.
Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.168.2024.1.ICZ).
Wniosek dotyczył przypadku, w którym podatnik nabył (wykupił) od leasingodawcy dotychczas leasingowany przez siebie samochód osobowy, kwalifikując go jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca zaznaczył, że z chwilą wykupu samochód nie był używany w bieżącej działalności (był zaparkowany na parkingu), nie został ujęty w środkach trwałych i został sprzedany następnego dnia po wykupie, jak również to, że wnioskodawca nie złożył VAT-26.
Organ potwierdził, że ww. okolicznościach przy wykupie samochodu z leasingu nie stosuje się ograniczenia kwoty podatku naliczonego do 50%, gdyż samochód spełni warunki wymagane dla pojazdu przeznaczonego wyłącznie do działalności gospodarczej. Równocześnie organ zauważył, że „nie ma w tym przypadku znaczenia, że przedmiotem działalności Pana, nie jest odprzedaż samochodów. Istotne jest bowiem, w kontekście zastosowania art. 86a ust. 5 ustawy, faktyczne zadysponowanie konkretnym pojazdem, a nie okoliczność posiadania wpisów o zakresie prowadzonej działalności.”