Parkowanie w miejscu zamieszkania wyłącza 100% odliczenie VAT ? interpretacja indywidualna
W ostatnio wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS znów zaprezentował restrykcyjne podejście i stwierdził brak prawa do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego dotyczącej wydatków związanych z eksploatacją opisanego we wniosku samochodu – pomimo działań podatnika mających wyeliminować jakiekolwiek użytkowania pojazdu na cele prywatne.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza podatnika jest prowadzona w lokalu, który jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania (w lokalu wydzielił pomieszczenia na potrzeby działalności).
Przedmiotem ww. działalności podatnika są usługi informatyczne, lecz dodatkowo planuje on rozszerzenie działalności o wynajem samochodu na uroczystości ślubne, w związku z czym chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.
Podatnika interesowało uzyskanie informacji, czy będzie spełniał warunki upoważniające go do złożenia deklaracji VAT-26 i odliczania od wydatków związanych z eksploatacją samochodu 100% podatku VAT.
Zaznaczył jednocześnie, że planuje stworzyć odpowiedni regulamin zabraniający użytkowania samochodu do celów prywatnych i precyzujący dopuszczalne sposoby użycia samochodu wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wykluczenie użytku prywatnego będzie dodatkowo potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu, rejestrującą każdy przejazd, cel podróży oraz czas jej rozpoczęcia i zakończenia. Podatnik wskazał również, że posiada wyznaczone miejsce parkingowe w budynku, w którym prowadzi działalność gospodarczą, przeznaczone wyłącznie dla samochodu służbowego. Wykluczył jakikolwiek użytek prywatny samochodu i zastrzegł, że dołoży wszelkich starań do wyeliminowania możliwości takiego. Samochód ma być wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, jako źródło dodatkowego przychodu oraz środek transportu w ramach świadczonych usług informatycznych. Zaznaczył, że pojazd będzie używany jedynie do:
- wykonywania usług,
- dojazdów do klientów,
- dojazdów do lokalizacji spotkań biznesowych lub szkoleń,
- dojazdów do lokalizacji przygotowania samochodu na uroczystości ślubne w celu wykonania lub zareklamowania usług,
- dojazdów do lokalizacji serwisowania i utrzymania samochodu w dobrej kondycji mechanicznej i wizualnej,
- innych czynności związanych z eksploatacją samochodu.
Dyrektor KIS w odniesieniu do opisanych wyżej okoliczności wydał interpretację indywidualną z dnia 26.07.2024 r., 0113-KDIPT1-3.4012.396.2024.2.OS, gdzie stwierdził, że wymienione przez podatnika działania „nie potwierdzają obiektywnie, że ww. samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, bez możliwości użycia tego pojazdu do celów prywatnych”.
Na ocenę Dyrektora KIS wpływ miała okoliczność parkowania samochodu w miejscu zamieszkania, co, jego zdaniem, ma stwarzać możliwość użycia pojazdu do celów prywatnych. Niewystarczające dla organu jednocześnie były argumenty, że podatnik posiada drugi samochód wykorzystywany do celów prywatnych oraz wprowadzi odpowiedni regulamin i będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu.
Tym samym Dyrektor KIS w omawianej interpretacji uznał, że podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego dotyczącej wydatków związanych z eksploatacją opisanego we wniosku samochodu, gdyż samochód ten nie spełnia warunków, o których mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Ponadto z uwagi, że okoliczności zdaniem Dyrektora KIS nie potwierdzają, że wykluczony będzie użytek prywatny opisanego samochodu i tym samym nie można uznać, że pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, to podatnik oczywiście nie będzie miał obowiązku złożenia informacji VAT-26.
Omawiana interpretacja nie jest odosobnionym stanowiskiem Organu – na przestrzeni lat pojawiały się inne interpretacje przedstawiające tego typu restrykcyjne podejście (np. interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2022 r., 0114-KDIP4-2.4012.803.2021.3.MB). Należy jednakże podkreślić, że z podobnym podejściem nie zgadzają się sądy, np.:
- w wyroku z 28.07.2022 r. I SA/Rz 272/22 WSA w Rzeszowie wskazał, że w analizowanej wówczas sytuacji specyfika prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej uzasadnia parkowanie/garażowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania, które jest zarazem miejscem siedziby prowadzonej przez niego firmy;
- w wyroku z 18.06.2024 r. I SA/Po 189/24 WSA w Poznaniu uchylił interpretację, w ramach której organ stwierdził, że regulamin używania samochodu służbowego oraz system lokalizacji satelitarnej nie wykluczają użytku prywatnego, gdy samochód będzie parkowany pod domem pracownika.