Opłata za zaprzestanie współpracy opodatkowana VAT w ramach importu usług
Opodatkowaniu VAT podlega również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.
W tym właśnie obszarze wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lutego 2025 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.673.2024.1.A.
Sprawa dotyczyła kwalifikacji dla celów VAT opłaty ponoszonej tytułem zakończenia współpracy przez Wnioskodawczynię – spółkę polską na rzecz spółki węgierskiej (C), działającej dotychczas na terytorium swojego państwa jako wyłączny dystrybutor produktów podmiotów należących do grupy (B), w skład których wchodzi Wnioskodawczyni.
W ramach restrukturyzacji modelu biznesowego grupy, dystrybucję produktów na terytorium Węgier powierzono Wnioskodawczyni. W związku z powyższym, dążąc do niezakłóconego i płynnego wejścia na rynek węgierski Wnioskodawczyni zawarła z dotychczasowym dystrybutorem z Węgier (nienależącym do grupy) umowę o zakończeniu współpracy, zobowiązując się przy tym ponieść na rzecz spółki węgierskiej stosowna opłatę. Zakończenie współpracy, w związku z którym ma zostać wypłacona opłata, obejmuje w szczególności zaprzestanie przez spółkę węgierską działalności dystrybucyjnej na Węgrzech w zakresie produktów grupy, zaprzestanie korzystania ze znaku towarowego grupy oraz domeny, a ponadto transfer na rzecz Wnioskodawczyni praw do domeny i przekazanie jej aktualnych danych serwisowych.
Mając na uwadze powyższe okoliczności Wnioskodawczyni sformułowała pytania i przedstawiła stanowisko, wskazując że czynność z tytułu której ponoszona jest opłata należy uznać za świadczenie usług stanowiące dla Wnioskodawczyni import usług oraz, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od tego importu usług.
Organ interpretujący potwierdził słuszność takiego podejścia, wskazując że „w tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem o charakterze wzajemnym, w którym zaprzestanie przez C. wykonywania działalności dystrybucyjnej na Węgrzech oraz zaprzestanie wykorzystywania znaków towarowych i graficznych Grupy B., a także transfer praw do domeny „(…)” oraz przekazanie przez C. aktualnych danych serwisowych dotyczących towarów sprzedawanych przez C. należy, na gruncie podatku VAT, traktować jako usługę. Zaniechanie świadczenia usług przez spółkę C., z tytułu którego otrzymuje ona wynagrodzenie, przynosi dla Państwa wymierne korzyści. Świadczona usługa będzie więc miała charakter odpłatny i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy.”
Uznanie „zaprzestania współpracy” za usługę z tytułu której spółka węgierska pobiera wynagrodzenie od Wnioskodawczyni determinuje klasyfikację analizowanego zdarzenia dla celów VAT w kraju odpowiednio jako import usług przy których miejsce świadczenia ustala się wg siedziby usługobiorcy będącego podatnikiem (art. 28b ustawy). W konsekwencji Wnioskodawczyni jako podatnik z tytułu świadczenia nabytej usługi jest zobowiązana rozliczyć VAT należny. Równocześnie, z uwagi na istniejący związek poniesienia opłaty z prowadzoną przez nią działalnością dającą prawo do odliczenia, kwota tego podatku może zostać odliczona jako podatek naliczony.
Anna Mełgieś
a.melgies@doradca.lublin.pl
tel. 81 532 23 75 w. 344