Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami (RP, 16.08.2023 r.)
Ustalenie, gdzie należy rozliczyć VAT od transgranicznych usług, sprawia podatnikom niemały problem. Przykładem są usługi magazynowe (logistyczne) oraz usługi przechowywania danych. Wskazówki dają liczne interpretacje organów podatkowych i bogate orzecznictwo sądowe.
Punkt wyjścia prawidłowego opodatkowania VAT danej transakcji stanowi odpowiednie określenie miejsca, w którym została ona wykonana, a tym samym kraju, w którym powinna być opodatkowana. O ile w przypadku dostawy towarów jest to w zasadzie intuicyjne, o tyle jeśli chodzi o świadczenie usług – budzi liczne wątpliwości. Sprawę komplikuje istnienie wyjątków od ogólnie przyjętych zasad. Jeden z nich dotyczy określenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.
Zasady ogólne
Na gruncie podatku VAT miejsce świadczenia należy utożsamiać z miejscem, gdzie dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej (chodzi o kraj właściwy do poboru podatku z tytułu tej transakcji). Jest to pojęcie prawne, co niekiedy może powodować, że miejsce świadczenia nie będzie zbieżne z miejscem fizycznego wykonania danej czynności. Z kolei w przypadku usług niematerialnych fizyczne miejsce ich wykonania może w ogóle nie istnieć. Stąd zasadne było sformułowanie reguł wskazujących, jak określić miejsce opodatkowania VAT w niejednoznacznych sytuacjach.
Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 16.08.2023 r. (Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami).