Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami (RP, 16.08.2023 r.)

09:54, 29.08.2023 Natalia Ołówko-Przydatek - doradca podatkowy

Ustalenie, gdzie należy rozliczyć VAT od transgranicznych usług, sprawia podatnikom niemały problem. Przykładem są usługi magazynowe (logistyczne) oraz usługi przechowywania danych. Wskazówki dają liczne interpretacje organów podatkowych i bogate orzecznictwo sądowe.

Punkt wyjścia prawidłowego opodatkowania VAT danej transakcji stanowi odpowiednie określenie miejsca, w którym została ona wykonana, a tym samym kraju, w którym powinna być opodatkowana. O ile w przypadku dostawy towarów jest to w zasadzie intuicyjne, o tyle jeśli chodzi o świadczenie usług – budzi liczne wątpliwości. Sprawę komplikuje istnienie wyjątków od ogólnie przyjętych zasad. Jeden z nich dotyczy określenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.

Zasady ogólne

Na gruncie podatku VAT miejsce świadczenia należy utożsamiać z miejscem, gdzie dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej (chodzi o kraj właściwy do poboru podatku z tytułu tej transakcji). Jest to pojęcie prawne, co niekiedy może powodować, że miejsce świadczenia nie będzie zbieżne z miejscem fizycznego wykonania danej czynności. Z kolei w przypadku usług niematerialnych fizyczne miejsce ich wykonania może w ogóle nie istnieć. Stąd zasadne było sformułowanie reguł wskazujących, jak określić miejsce opodatkowania VAT w niejednoznacznych sytuacjach.

Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 16.08.2023 r. (Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl