Pakiet e-commerce od 1 lipca 2021 r. ? rejestracja dla sprzedaży na rzecz konsumentów z UE
W Dzienniku Ustaw z 28 czerwca br. pod poz. 1163 opublikowana została nowela ustawy o VAT wprowadzająca tzw. pakiet e-commerce, regulujący kwestie związane z opodatkowaniem VAT sprzedaży internetowej towarów wysyłanych do konsumentów (i nie tylko) z Unii Europejskiej oraz świadczenie na ich rzecz niektórych usług, jak również opodatkowanie towarów przysyłanych z krajów trzecich do konsumentów na terytorium UE.
Zmiany obejmują w szczególności uchylenie przepisów o sprzedaży wysyłkowej „z” i „na terytorium” i (zastąpienie ich) uregulowanie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość - WSTO.
Równocześnie następuje ujednolicenie i obniżenie progu, w ramach którego sprzedaż towarów wysyłanych na terytoria innych państw UE do nabywców będących konsumentami oraz podmiotami niezobowiązanymi do rozliczenia WNT z tytułu ich nabycia, może być opodatkowana krajowym VAT.
Uwaga: Od pierwszego lipca br. próg ten wynosi 10 000 euro - w Polsce 42 000 zł.
Sprzedaż towarów wysyłanych do ww. grupy nabywców na terytoria innych państw UE może być opodatkowana polskim VAT, jeżeli w roku bieżącym (od stycznia do czerwca 2021 r.), ani w roku 2020, całkowita wartość towarów wysyłanych (dotychczas sprzedawanych w ramach sprzedaży wysyłkowo z terytorium kraju) oraz całkowita wartość usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz niepodatników z UE (art. 28k ustawy o VAT) łącznie nie przekroczyła 42 000 zł.
Przekroczenie progu w roku 2020 lub w roku bieżącym oznacza, że VAT musi być płacony w każdym państwie, do którego towary są wysyłane, co z zasady wiąże się z obowiązkiem rejestracji do VAT w tych państwach.
Zapłata podatku w kraju konsumpcji może nastąpić za pośrednictwem krajowej administracji skarbowej w ten sposób, że podatnik zarejestruje się do procedury szczególnej OSS (One Stop Shop), w ramach której składa się „zbiorczą” deklarację elektroniczną obejmującą podatek deklarowany do poszczególnych państw UE. Rozliczenia następują za okresy kwartalne.
Procedura jest rozszerzeniem dotychczas stosowanej procedury MOSS, właściwej dla usług elektronicznych, i obejmie:
- wewnątrzwspólnotowe sprzedaży towarów na odległość – WSTO,
- świadczenie usług elektronicznych – określonych w art. 28k ustawy o VAT (dotychczasowa procedura MOSS),
- świadczenie innych usług na rzecz niepodatników z UE, dla których miejscem opodatkowania VAT jest kraj usługobiorcy.
Uwaga: Aby korzystać z procedury OSS od 1 lipca 2021 r. i nie być zobowiązanym do zapłaty zagranicznego VAT bezpośrednio w poszczególnych krajach, do których kierowana jest sprzedaż, należy złożyć zgłoszenie elektroniczne – formularz VIU-R – do 30.06.2021 r.