Przeliczenie waluty dla potrzeb VAT przy korektach faktur
W dniu 14 kwietna br. Sejm uchwalił nowelę do ustawy o VAT, wprowadzającą kolejny pakiet uproszczeń, tzw. Slim VAT-3. Zapowiadane od dawna zmiany ostateczne mają szansę wejść w życie od 1 lipca 2023 r.
Jedną z istotniejszych kwestii, która zostanie uregulowana w wyniku nowelizacji jest kurs waluty właściwy do przeliczenia podstawy opodatkowania przy korektach faktur in minus. W tym zakresie wprowadzane rozwiązania odzwierciedlają aktualne stanowisko prezentowane w orzecznictwie, jak i ostatnio również przez organy podatkowe. Zgodnie z tymi poglądami kursem właściwym do przeliczenia korekt in minus jest kurs ustalony dla faktury pierwotnej, z zasady ogłoszony na ostatnie dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego. Dla powyższego nie ma znaczenia okoliczność, czy korekta jest powodowana przyczyną pierwotną, istniejącą na moment wystawienia faktury pierwotnej, czy też nowym zdarzeniem, mającym miejsce po wystawieniu tej faktury. Ustalenie charakteru przyczyny korekty ma znaczenie przy korektach in plus.
Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.860.2021.7.S.RR,cyt.:
„w odniesieniu do korekty podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, eksporcie towarów oraz świadczeniu usług poza terytorium kraju, w przypadku, gdy podstawa ta ulega obniżeniu: - w przypadku gdy korekta podstawy opodatkowania dokonywana jest z Przyczyny pierwotnej, która istniała już w chwili powstania obowiązku podatkowego jaki i w przypadku gdy korekta podstawy opodatkowania dokonywana jest w związku z zaistnieniem nowej okoliczności, która nie była znana w chwili powstania obowiązku podatkowego i wystawienia faktury pierwotnej - dla potrzeb przeliczenia kwoty korekty na złote należy stosować średni kurs danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.”