W split paymencie nie przewidziano płatności komorniczych (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 20.11.2019 r.)

13:40, 20.11.2019 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Wprowadzeniu obowiązku podzielonej płatności nie towarzyszyła zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego. A nie wszyscy komornicy mają rachunek VAT lub skłonni są przyjmować płatności za jego pośrednictwem.

Także w ustawie o VAT brak jest wyłączenia obowiązku stosowania split paymentu w odniesieniu do egzekucji wierzytelności. Wyłączenie dotyczy bowiem tylko potrącenia, o którym mowa w art. 498 kodeksu cywilnego.

To luka, która niewątpliwie wymaga doregulowania. Problem dotyczy bowiem nie tylko prawidłowości wywiązywania się z zobowiązań publicznoprawnych względem organów podatkowych, lecz także obowiązków nałożonych przepisami prawa cywilnego.

Co się zmieniło

1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy, które nakazują zastosować mechanizm podzielonej płatności (MPP) przy płatnościach za towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jeżeli należność ogółem wynosi ponad 15 tys. zł. To oznacza, że kwota należności netto powinna być uregulowana na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, a równowartość podatku od towarów i usług (z załącznika nr 15) – na rachunek VAT.

Komornik nie jest wystawcą faktury, a ściągnięcia zajętej wierzytelności nie można utożsamiać z płatnością za towary lub usługi.

 

Pełny tekst artykułu opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 20.11.2019 r. (W split paymencie nie przewidziano płatności komorniczych)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl