Zwolnienia z kas fiskalnych – nowy projekt rozporządzenia
23 października opublikowany został nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. W przeciwieństwie do pierwotnej wersji, nowe rozporządzenie ma obowiązywać do końca 2027 roku, a więc rok dłużej niż pierwotnie planowano.
Nowe rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku i zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. (dalej nazywane jako „rozporządzenie 2023”). Jak wynika z uzasadnienia do projektu, ma zostać zawężony zakres stosowanych dotychczas zwolnień – m.in. zwolnień dot. sprzedaży w tzw. automatach vendingowych.
Wśród czynności wymienionych w załączniku zawierającym czynności zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji nie znalazły się zatem czynności takie jak:
- dostawa towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
- świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła,
które korzystały ze zwolnienia przedmiotowego w związku z poz. 39 i 40 załącznika do rozporządzenia 2023.
Jednakże jak wynika z § 8 ust. 4 projektowanego rozporządzenia ww. czynności będą zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji jeszcze do końca marca 2027 r. Dano tym sam czas podatnikom, aby mogli dostosować się do nowych regulacji.
Dodatkowo zgodnie z projektem, katalog czynności z §4 (czynności wyłączone ze zwolnień) ma zostać rozszerzony o:
- dostawy:
- wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
- wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
- węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych,
- towarów przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) i wydają towar,
- świadczenie usług:
- parkingu samochodów i innych pojazdów,
- przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Jednakże również w odniesieniu świadczenia usług parkingu ma zostać wprowadzony okres przejściowy na dostosowanie się do przepisów, tj. dla podatników korzystających ze zwolnień z §2 i §3 rozporządzenia, świadczących usługi parkingu samochodów i innych pojazdów ma obowiązywać zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji do dnia 31 marca 2026 r.
Także podatnicy, którzy świadczą usługi przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (z wyłączeniem zbiorowego transportu publicznego) mają zostać objęci obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dopiero od 1 kwietnia 2026 r.
Doprecyzowano też, że obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących od pierwszej złotówki nie objęta zostanie dostawa węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych, dokonywana przez przedsiębiorstwo górnicze, w tym kopalnię, jeżeli dostawa ta w całości zostanie udokumentowana fakturą.
Ponadto obowiązkiem tym nie zostaną również objęte dostawy towarów, jeżeli dostawa taka następuje przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach i nie posiadają zasilania elektrycznego, a towar jest wydawany mechanicznie (mechaniczne maszyny vendingowe) tj. np. automat vendingowy na stojaku sprzedający piłki kauczukowe.
Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych nie obejmie również:
- stacji ładowania samochodów elektrycznych działających poprzez automatyczne dystrybutory;
- usług parkingu samochodów i innych pojazdów świadczonych przez podatnika na rzecz jego pracowników,
- usług finansowych, które są objęte zwolnieniem przedmiotowym (poz. 28 załącznika do rozporządzenia) i odnoszą się do usług bankomatowych.
- urządzeń sprzedających biletu na przejazdy transportem publicznym.
Z pełną treścią projektu można zapoznać się tutaj.